Halčin po zraneniach opäť medzi najlepšími, vo finále napokon ôsmy

1. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA ICF * LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ * 21. – 24. JÚN 2018

Nedeľňajší záverečný deň 1. kola Svetového pohára ICF v Liptovskom Mikuláši sa niesol v znamení semifinálových a finálových jázd kanoistiek a kajakárov.

Vo vypeckovanej kategórii kajakárov mal slovenský tím dvojnásobné semifinálové zastúpenie. Do finále sa prebojoval Martin Halčin, ktorý napokon finišoval na ôsmej priečke. “Asi mi po semifinále došli sily. Tri ,ťuky’ sú veľa, s nimi som nemohol pomýšľať na lepší výsledok. Pri prvom, o ktorom viem, som mal vodu v očiach, nevidel som špicu a šiel som tak nejako po pamäti, o ďalšiu bránku som zavadil vrchným listom pádla. Celkovo som však spokojný. Po dvoch rokoch plných zranení som znovu späť medzi najlepšími. Pozitívne je, že už mám istú na všetkých kolách SP i na MS, takže som pokojnejší. Verím, že ešte dosiahnem v tejto sezóne lepší výsledok,” skonštatoval (ne)spokojne Halčin.

Ďalší slovenský reprezentant Jakub Grigar sa nezmestil do finálovej desiatky, s odstupom 4,47 s obsadil 14. priečku. “Som sklamaný, pretože som sa na domácej trati chcel dostať do finále. Spravil som všetko rovnako ako v piatok, no nejazdilo sa mi tak dobre. Od príchodu na trať som cítil, že som ‘tuhý‘ a s pribúdajúcim časom to bolo horšie. Išiel som to, na čo som mal. Trať je naozaj pekná a mrzí ma, že sa na mňa prišli pozrieť ľudia a ja som si urobil hanbu. Taký je však šport a obzvlášť ten náš. Človek sa môže pripraviť ako chce a dať do toho všetko. Potom príde na vodu, ktorá sa mu zmení a zmení sa aj jeho výkon. Tak to má každý,” uviedol sklamaný Jakub Grigar.

Bez slovenského zastúpenia bolo finále kategórie C1 ženy, pričom až tri Slovenky sa predstavili v semifinále, ale ani jedna sa neprebojovala do finálovej desiatky. Najbližšie k tomu bola Monika Škáchová, štvrtá najlepšia singlkanoistka nedávnych ME, v Prahe skončila šestnásta. Za víťaznou Austrálčankou Jessicou Foxovou zaostala o 9,98 s, nazbierala však až 10 trestných sekúnd. Ak by 19-ročná kanoistka predviedla čistú jazdu, bola by na semifinálovom pódiu. Ďalšie dve Slovenky sa v liptovskom chlade a vetre zaradili do tretej desiatky – Soňa Stanovská so 4 trestnými sekundami na 21. miesto. a Simona Maceková s “päťdesiatkou” na konte skončila na 29. priečke.

“Najviac ma mrzí, že som veľa ‘naťukala’. Niektoré chyby nemuseli byť. Čas nebol zlý a mať o dva dotyky menej, bola by som vo finále. Veľmi mi nevyhovuje toto chladné počasie, čo ma dosť ovplyvnilo. Som rada, že ma prišli pozrieť blízki a som doma. O finále budem bojovať v ďalších pretekoch Svetového pohára. Na ‘ťukoch’ sa dá popracovať, ide o cvik a skúsenosti,” uviedla Monika Škáchová aj pre SITA.

Soňa Stanovská svoju jazdu zhodnotila takto: “Vrchná časť bola fajn, ale rozhodovalo sa v druhej polovici. Tam som sa v jednej protivodnej bránke zle chytila a od nej sa odvíjali ďalšie tri, ktoré mi nevyšli podľa predstáv. Nebyť tohto, stačilo by to na finále. Na poslednej ‘protivodke’ prišiel ešte jeden ‘ťuk’, kde mi prednú časť lode vyhodilo dohora. Kúsok to mrzí, ale nevadí. Jazda bola celkom fajn, no boli tam drobné chyby.”

Stanovská poukázala aj na rozdielne podmienky v tréningu a počas pretekov, ktoré spôsobil vytrvalý dážď. “Celý víkend tu prší a voda sa dvíha. Počas týždňa na tréningoch bola malá, teraz je zrazu veľká a valce a vlny sú väčšie, voda rýchlejšia. Súťažný víkend v Liptovskom Mikuláši si napriek tomu veľmi užívam. Prišla ma pozrieť rodina, kamaráti a dokonca aj vedenie mojej školy. Keď k tomu prirátam včerajšie víťazstvo v mixe, je to fajn týždeň,” pridala mladá Slovenka.

VÝSLEDKY Z LIPTOVSKÉHO MIKULÁŠA – NEDEĽA

C1 ŽENY: 1. J. Foxová (Aus.) 100,34/0, 2. Fišerová (ČR) 113,96/0, 3. Franklinová (V. Brit.) 115,10/4, nepostúpili do finále 16. Škáchová 124,27/10, 21. Stanovská 128,34/4, 29. Maceková (všetky SR) 186,85/54.

K1 MUŽI: 1. Schubert ((Nem.) 92,06/0, 2. Popiela (Poľ.) 92,77/2, 3. Clarke (V. Brit.) 93,01/0, … 8. Halčin 98,22/6,nepostúpil do finále 14. Grigar (obaja SR) 96,88/0. 

WEB PODUJATIA ICF

WEB PODUJATIA

(sita + luc)

24 Jun 2018Správy