Siedme zlato za sebou pre kanoistov, deblisti bronzoví

MAJSTROVSTVÁ SVETA VO VODNOM SLALOME A ZJAZDE NA DIVOKEJ VODE * 23. SEPTEMBER – 1. OKTÓBER 2017 * PAU (FRANCÚZSKO)

Slovensko získalo v úvodný deň súťaží na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome vo francúzskom Pau dve medaily. Postarali sa o ne hliadky – singlkanoisti obhájili zlato z Londýna 2015 a bronz si vybojovali deblovky.

Začiatok MS Slovákom vyšiel a získali zlato hneď v prvej disciplíne. Kanoisti Matej Beňuš, Alexander Slafkovský a Michal Martikán dominovali v súťaži tímov 3x C1M, na trati nemali konkurenciu, bez jediného zaváhania dosiahli čas 95,44 sekundy a v cieli mali pred striebornou trojicou z Veľkej Británie náskok troch sekúnd. Na treťom mieste skončili napokon Francúzi.

FOTO PLANET CANOE

Slovenské trio Beňuš, Martikán, Slafkovský ťahá na MS už poriadne dlhú sériu, veď titul získalo už siedmykrát za sebou. Víťaznú šnúru začali v roku 2009 v La Seu d’Urgell a odvtedy ich nik nedokázal zosadiť zo svetového trónu. Michal Martikán na čele hodnotenia najúspešnejších reprezentantov vo vodnom slalome pridal do svojej zbierky už jubilejnú dvadsiatu medailu z MS, desiatu v tímovej súťaži. Celkovo má na svojom konte už 13 najcennejších kovov, deväť z nich v hliadkach. Alexander Slafkovský je po utorku stále druhý celkovo aj v hodnotení tímových úspechov, Matejovi Beňušovi patrí v oboch prípadoch tretia priečka. “Je neuveriteľné, že už siedmykrát za sebou sme majstri sveta,” napísal na facebooku Matej Beňuš a pridal fotografiu víťazov.

Tešil sa aj Michal Martikán. „Na prvý pohľad vyzerá, že náš triumf bol ľahký, ale na divokej vode nie je nikdy nič jednoduché,“ začal päťnásobný olympijský medalista, ktorý si zaokrúhlil počet cenných kovov aj “zo sveta”. „Dvadsiaty cenný kov ma teší, ale zároveň verím, že som týmto neskončil a nejaká medaila do mojej zbierky ešte pribudne. Pekné by bolo, keby sa tak stalo už teraz v Pau.“

Svoj názor pridal aj Alexander Slafkovský. “Boli tam menšie chybičky v našich jazdách, ale sme všetci traja skúsení, tak sme z toho vypádlovali celkom dobre. Trať bola ľahko postavená a jeden ´ťuk´znamenal už posun vo výsledkovej listine. Vedeli sme teda, že musíme ísť čisto, ak chceme vyhrať a to sa nám aj podarilo. A že sme to dali o 3 sekundy pred Britmi? Nečakal som to, myslel som si, že to bude viac časovo ´nasekané´. Atmosféra na pretekoch bola fajn. Prišiel za nami mikrobus fanúšikov zo Slovenska, väčšinou z Liptova. Urobili si 2500-kilometrový výlet, veľmi pekne im ďakujeme. A naša zlatá séria? To sú nadlho prepísané historické tabuľky,” referoval v dobrej nálade člen zlatého slovenského tímu v 3x C1 Alexander Slafkovský pre agentúru SITA. V rozhovore pre Medzinárodnú kanoistickú federáciu (ICF) pripomenul komentátorkú formulku na poslednom svetovom šampionáte v Londýne. “Boli sme na štarte, keď som z reproduktotov začul, že nás moderátor označil za ,dream team’, čo ma príjemne pobavilo. Ale je pravda, že mať takýto vyrovnaný tím je niečo výnimočné. Nemusíme spolu trénovať, pred jazdou nám stači pár slov o najložitejších úsekoch. Všetci traja si navzájom dôverujeme, môžeme ísť natesno a ak sa k tomu pridá aj kúsok šťastia, je z toho parádna jazda ako napríklad dnes, “ povedal úradujúci majster Európy a s úsmevom doplnil: “Ani na vode si už nedávame pokyny, to sa stalo možno párkrát. Maximálne v cieli s Michalom povzdbudzujeme Mateja, aby sa k nám čím skôr pridal.”

FOTO LG

Po neúspechu na júnových ME v slovinskom Tacene sa deblkanoistom podarilo v tímovej súťaži na MS vybojovať bronz. Posádky Ladislav a Peter Škantárovci, Tomáš Kučera s Jánom Bátikom, Pavol a Peter Hoschornerovci figurovali po svojej súťaži na poslednom 4. mieste, no rozhodcovia im dodatočne odrátali dve trestné sekundy a Slováci sa posunuli na bronzový stupienok pred Čechov. Na predchádzajúcom svetovom šampionáte Slovensko v disciplíne 3x C2M nezískalo medailu. Titul majstrov sveta obhájili Francúzi, striebro si vyjazdili rovnako ako pred dvoma rokmi Nemci.

„V cieli to bolo napínavé, videli sme, že máme dva ťuky, ale vedeli sme len o jednom,“ hovoril Ladislav Škantár. „Dúfali sme, že sa poradie zmení a stalo sa, posunuli sme sa na medailovú priečku. Pre nás je to dosť významné, pred individuálnymi pretekmi medaila každého povzbudí, opadne stres, zvýši sa sebadôvera. Uvidíme, akú trať nám postavia, uvítali by sme čo možno najnáročnejšiu.“

FOTO RO

Trio Jakub Grigar, Martin Halčin a Andrej Málek neobhájilo strieborné medaily v 3x K1M z predchádzajúcich MS. Slováci na šampionáte v Pau nazbierali na trati až 6 trestných sekúnd, čo im v utorok stačilo len na 8. miesto. Na cenný kov mohli pomýšľať iba v prípade čistej jazdy, čo sa im však nepodarilo, pretože mali dotyky na siedmej, desiatej a dvanástej bránke. Zlato spred dvoch rokov obhájili Česi, striebro putuje do Francúzska a bronz si vyjazdili Slovinci.

Bez medaily zostali až ženské tímy. Jana Dukátová, Elena Kaliská a Eliška Mintálová obsadili medzi kajakárkami 7. miesto, zlato si vyjazdili Nemky. Monika Škáchová, Simona Glejteková a Simona Maceková skončil ôsme, najcennejší kov získali Britky.

O najlepšie slovenské umiestnenie vo vodnom zjazde sa v súťažiach tímov postarala hliadka 3x C1 v zložení Ladislav Daník, Roman Zuzík, Ľudovít Macúš, obsadila 5. miesto. Ich krajania v hliadke 3x K1 Andrej Málek, Alexander Sedláček a Kamil Kaniščák skončili na 9. mieste. V oboch prípadoch sa z titulov tešili Francúzi. Ženské tímové súťaže v utorok v Pau ovládli Francúzky (3x K1) a Češky (3x C1). Slovenky (Barbora Kortišová, Katarína Kopúnová, Simona Maceková) obsadili iba kategóriu 3x K1, ale boli diskvalifikované.

VÝSLEDKY Z PAU – UTOROK

FINÁLE SLALOM

3xC1 MUŽI: 1. Slovensko (Martikán, Slafkovský, Beňuš) 95,44/0, 2. Veľká Británia 98,44/0, 3. Francúzsko 98,72/2.

3xK1 ŽENY: 1. Nemecko 103,60/0, 2. Rakúsko 103,80/2, 3. Austrália 108,44/2, … 7. Slovensko (Dukátová, Kaliská, Mintálová) 110,11/2.

3xK1 MUŽI: 1. Česko 93,06/2, 2. Francúzsko 94,07/2, 3. Slovinsko 94,41/2, … 8. Slovensko (Grigar, Halčin, Málek) 98,76/6.

3xC1 ŽENY: 1. Veľká Británia 117,63/0, 2. Austrália 119,28/0, 3. Česko 122,75/6, … 8. Slovensko (Škáchová, Glejteková, Maceková) 129,65/4.

3xC2: 1. Francúzsko 104,99/4, 2. Nemecko 106,80/2, 3. Slovensko (L. a P. Škantárovci, Kučera – Bátik, Pavol a Peter Hoschornerovci) 108,16/2.

FINÁLE ŠPRINT

3x C1M: 1. Francúzsko 53,50 s (0), 2. Česká republika 53,57 (0), 3. Slovinsko 58,94 (0),…5. Slovensko (Ladislav Daník, Roman Zuzík, Ľudovít Macúš) 1:01,47.

3x K1M: 1. Francúzsko 49,11 (0), 2. Slovinsko 49,99 (0), 3. Nemecko 50,71 (0),…9. Slovensko (Andrej Málek, Alexander Sedláček, Kamil Kaniščák)

3x C2M: 1. Francúzsko 53,18 (0), 2. Česko 56,81 (0), 3. Taliansko 58,41 (0)

3x K1Ž: 1. Francúzsko 56,51 (0), 2. Taliansko 58,69 (0), 3. Nemecko 1:01,34 (0),…Slovensko (Barbora Kortišová, Katarína Kopúnová, Simona Maceková) – diskvalifikácia

3x C1Ž: 1. Česko 1:06,70, 2. Francúzsko 1:09,25, 3. Nemecko 1:34:86