Tešia výsledky i fakt, že pomáhali všetci

“Napriek obrovským problémom so zabezpečením nevyhnutného rozpočtu na úrovni 250 000 eur sme usporiadali skvelý šampionát. Organizačne všetko klapalo a v celkovej medailovej bilancii krajín obsadilo Slovensko tretie miesto, pričom v individuálnych kategóriách sme boli najúspešnejší,“ začal Richard Galovič, predseda sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky, hodnotenie minulotýždňových domácich majstrovstviev sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v bratislavskom Čunove.

Majstrovsvtá sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov

Mladí slovenskí vodní slalomári si vypádlovali sedem medailí, z toho tri tituly majstrov sveta v individuálnych, navyše dvadsaťtrojkových kategóriách. Spokojnosť?

„Medaily sa u takých talentovaných športovcov prognózovať v podstate dajú, ale víťazstvo, špeciálne v nestabilných vonkajších podmienkach, aké sú pre náš šport charakteristické, je vždy bonus. Takže z výsledkov sme skutočne veľmi šťastní.“

Slovensko donedávna tlačila topánka najmä v mužskom kajaku. Grigar opätovne potvrdil, že budúcnosť by nemusela byť až taká čierna, čo vy nato?

„Jakub potvrdil, že aj napriek svojmu ešte stále mladému veku už patrí do svetovej špičky. Verím, že zvládne aj posledný mentálne náročný krok a stabilne vysokú výkonnosť pretaví už čoskoro do medailových umiestnení aj v kategórii dospelých. Jeho kolega v reprezentácii Andrej Málek išiel na domácej vode tiež nádhernú jazdu a iba smolná 50-sekundová penalizácia ho pripravila o víťazstvo. Rovnako ešte junior Adam Gonšenica prišiel o medailu až 2 trestnými sekundami na poslednej bránke. Áno, ukazuje sa, že ak chlapci pridajú ešte niečo navyše, aj v kajaku by sme mohli byť už čoskoro úspešní rovnako, ako sa nám to dlhodobo darí v ostatných individuálnych kategóriách.“

Ako sú na tom mladé slovenské kanoistky?

„Úprimne, čakali sme, že na tom budeme po minuloročných prvých úspechoch lepšie. V centralizovanej príprave v Liptovskom Mikuláši máme tri veľmi talentované dievčatá. Na šampionáte sa však peknými agresívnymi jazdami presadila iba strieborná Soňa Stanovská, ktorá trénuje individuálne pod vedením svojho otca. Pripravíme hĺbkovú analýzu fungovania tohto projektu a budeme sa ho snažiť ďalej posilňovať, aby sme o tri roky v Japonsku boli medailovo konkurencieschopní aj v tejto najmladšej olympijskej kategórii.“


Kto nahradí Kaliskú?
„V ženskom kajaku je naša situácia najkomplikovanejšia. Máme síce Mišku Haššovú, ktorá bola v juniorskej kategórii majsterkou sveta, ale aj jej tohtoročný prechod do kategórie do 23 rokov ukazuje, aké náročne je to v ženských kategóriách. Stabilizácia vysokej výkonnosti vyžaduje podstatne viac času a trpezlivosti. V juniorkách sa presadila Eliška Mintálová, ktorá druhým miestom potvrdila obrovský potenciál. V minulom roku sa nenominovala ani do juniorskej reprezentácie a v tomto vystrelila tak, že je členka reprezentačného družstva dospelých. Veríme, že ju strieborná medaila z čunovského šampionátu nakopne ešte viac.“

V Čunove pomáhalo mnoho našich vodnoslalomárskych es – Martikán a Kaliská ochotne rozdávali podpisy na autogramiáde pred otváracím ceremoniálom, Bátik odmakal podujatie ako člen pracovnej čaty, Škantárovci s Beňušom pádlovali predjazdy, Halčin s Kučerom robili záchranárov pri trati, Dukátová si dokonca vyskúšala rolu televíznej moderátorky priamo v kajaku. Mali to „povinné“ alebo sa aktívne zaujímajú o svojich nástupcov?

„Vzhľadom na rozpočet podujatia to bola predovšetkým nutnosť, keďže obrovské množstvo práce museli realizovať členovia nášho zväzu ako dobrovoľníci bez nároku na honorár. Je skvelé, že sa zapojili všetci, ktorí mohli prispieť. Čímkoľvek. Pre mňa osobne je práve toto poznanie najdôležitejšie v súvislosti s dlhodobou udržateľnosťou výnimočného postavenia kanoistiky na divokej vode v systéme slovenského športu.“

Ktorý moment šampionátu bol pre vás ten „naj“?

„Samozrejme víťazstvá Gewisslera so Skákalom v kategórii C2 po fantastickej jazde, či Grigara v najpočetnejšej konkurencii kajakárov boli úžasné. Pre mňa je však najcennejší výsledok spôsob, akým dominoval minuloročný juniorský majster sveta v kategórii C1 Marko Mirgorodský. Vo veku necelých 19 rokov bol najmladší v ťažkej konkurencii športovcov do 23 rokov a predsa zvíťazil…“

FOTO PAVOL UHRIN

OCENENIE AJ VÝHRADY
Medzinárodná kanoistická federácia (ICF) ocenila organizačné schopnosti Slovenska, opätovne však vzniesla výhrady k stavu, v akom sa nachádza areál Divoká voda v Čunove. Čo s tým? „Areál je v prevádzke už dvadsať rokov a potrebuje nevyhnutnú rekonštrukciu. V najbližších rokoch by mal hostiť preteky Svetového pohára, mládežnícke majstrovstvá Európy a v roku 2021 aj majstrovstvá sveta. Práve v tomto týždni schválila vláda konečne po veľmi dlhom čase prvé projekty výstavby a rekonštrukcie športovej infraštruktúry medzinárodného významu. Veríme, že čoskoro príde rad aj na investície do najúspešnejšieho olympijského športu na Slovensku. Obnovíme areál v Bratislave-Čunove a postavíme prečerpávací systém v Liptovskom Mikuláši pre zabezpečenie celoročných optimálnych tréningových podmienok,“ skonštatoval Galovič.

(luc)

FOTO PAVOL UHRIN

3 Aug 2017Správy