Beňuš ovládol C1, Grigar rovnako ako v Riu piaty

4. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA ICF * 2. – 4. SEPTEMBRA 2016 * PRAHA-TROJA (ČR)

WCup Praha logo

Strieborný medailista z OH 2016 v Riu de Janeiro Matej Beňuš potvrdil príslušnosť ku svetovej extratriede v kategórii C1 aj v sobotňajšom finále 4. kola Svetového pohára ICF v Prahe. Na kanáli v Troji nenašiel premožiteľa vďaka čistej a zároveň rýchlej jazde a pripísal si celkovo tretí individuálny triumf na pretekoch SP. O 25 stotín sekundy odsunul Beňuš na druhé miesto Brita Wesleyho, tretí skončil Slovinec Savšek (+1,83).

“Vo finále som sa snažil neťuknúť. Vedel som, že budem musieť ísť o čosi lepšie v porovnaní so semifinálovou jazdou, čo sa mi aj podarilo. Stačilo to na víťazstvo. Sám nechápem, ako je možné, že po olympijských hrách neprišiel pokles formy. Nemal som pred týmito pretekmi natrénované toľko, koľko by sa patrilo, jazdilo sa mi však dobre. Možno to vyplýva z opadnutia tlaku po Riu. Cestoval som do Prahy najmä s ambíciou užiť si toto podujatie,” povedal celkový víťaz SP 2010 a 2015 Matej Beňuš.

Dvadsaťosemročný kanoista sa v Prahe dostal prvýkrát na stupne víťazov medzi jednotlivcami. Na MS 2013 bol zverenec trénera Juraja Minčíka v C1 šiesty a v rámci SP najlepšie piaty vlani.

Ďalší dvaja slovenskí zástupcovia v “céjednotke” Alexander Slafkovský a Marko Mirgorodský nepostúpili zo semifinále, prvý menovaný však naďalej zostal na čele priebežného poradia Svetového pohára 2016.

FOTO JAN LUXÍK

Jakub Grigar skončil vo finále K1 mužov piaty, presne rovnakú pozíciu obsadil aj na OH v Riu. S nulou v kolónke trestných minút prehral o 1,23 sekundy s domácim Jiřím Prskavcom, ktorému napokon neuškodil jeden “ťuk”.
“Kým som sa dostal ku prvej bránke, nechal som tam asi polovicu síl. Tie mi potom došli v spodnej polovici trate, keď to už naozaj nešlo. V bránke číslo 22 som zabral pádlom o dno, tam som tiež nechal veľa času. Opäť som skončil piaty, čo ma na jednej strane mrzí, ale zase som rád, že som bol opäť vo finále. Preteky v Prahe som si celé užil a teraz sa už teším na posledné kolo v Slovinsku,” skonštatoval Grigar.

Českí kajakári dokonale ovládli vodu v Troji, medzi Prskavca a Grigara sa vtesnali zvyšní traja reprezentanti ČR Tunka, Hradílek aj Přindiš. Medailisti sa zmestili do 17 stotín. Grigarovi reprezentační kolegovia Andrej Málek a Matúš Hujsa nepostúpili do finále, v semifinále skončili na 20., resp. 37. priečke.

Slovenský kajakár Jakub Grigar po skonèení finálovej jazdy v disciplíne K1 na letných OH 2016 v Riu de Janeiro. Rio de Janeiro, Brazília, 10. august 2016. Foto: SITA/Martin Medòanský

FOTO SITA/MARTIN MEDŇANSKÝ

Absolútnou suverénkou súťaže C1 žien sa stala Austrálčanka Jessica Foxová, ktorá triumfovala o 6,93 sekundy pred domácou Kateřinou Hošekovou. Tretia skončila Britka Mallory Franklinová (+7,15). Slovensko nemalo zastúpenie – Simona Glejteková, Simona Maceková a Soňa Stanovská nepostúpili z kvalifikácie do semifinále.

Jessica Fox of Australia competes to finish second at the women´s kayak K1 final during the 2015 ICF Canoe Slalom World Cup in Prague, Czech Republic, June 21, 2015. Photo/Katerina Sulova (CTK via AP Images)

FOTO SITA/AP

VÝSLEDKY Z TROJE:

SOBOTA

C1 MUŽI – finále: 1. BEŇUŠ (SR) 98,91 (0), 2. Westley (V. Brit.) 99,16 (0), 3. Savšek (Slovin.) 100,74 (4), 4. Anton (Nem.) 101,80 (2), 5. Burgess (V. Brit.) 101,94 (0), 6. Rohan (ČR) 102,41 (0), … v semifinále: 13. Mirgorodský, 15. Slafkovský (obaja SR) – nepostúpili do finále

C1 ŽENY – finále: 1. Foxová (Aus.) 113,59 (0), 2. Hošková (ČR) 120,52 (2), 3. Franklinová 120,74 (0), 4. Woodsová (obe V. Brit.) 121,95 (4), 5. Villarublová (Šp.) 122,40 (2), 6. Weratschnigová (Rak.) 122,58 (8) / Slovensko nemalo zastúpenie, Glejteková, Maceková a Stanovská nepostúpili z kvalifikácie do semifinále

K1 MUŽI – finále: 1. Prskavec 91,60 (2), 2. Tunka 91,61 (0), 3. Hradílek 91,77 (0), 4. Přindiš (všetci ČR) 92,29 (0), 5. GRIGAR (SR) 92,83 (0), 6. De Gennaro (Tal.) 93,66 (2), … v semifinále:  20. Málek, 37. Hujsa (obaja SR) nepostúpili do finále

PORADIE VO SVETOVOM POHÁRI PO 4. KOLE (Z PIATICH):

C1 MUŽI: 1. Slafkovský (SR) 180, 2. Peschier (Fr.) 161, 3. Berčič (Slovin.) 155, … 8. Beňuš 121, 18. Mirgorodský 80, 37. Martikán (všetci SR) 36

C1 ŽENY: 1. Franklinová 207, 2. Woodsová (V. Brit.) 182, 3. J. Foxová 175, … 14. Glejteková 60, 29. Maceková 21, 37. Škáchová 6, 45. Stanovská (všetky SR) 2

K1 MUŽI: 1. Přindiš 164, 2. Tunka (obaja ČR) 153, 3. Popiela (Poľ.) 143, 4. Grigar 140,… 15. Halčin 99, 30. Málek 61, 62. Hujsa (všetci SR) 15