V ôsmich pretekoch siedme finále!

Na linke BRATISLAVA – LA SEU D’URGELL

Osemnásť stotín. Toľko chýbalo Jakubovi Grigarovi, aby sa ako prvý slovenský kajakár mohol pochváliť triumfom v pretekoch Svetového pohára. Najčastejšie bol z našich na stupňoch víťazov Peter Cibák, ktorý bol raz druhý a dvakrát tretí. Ján Šajbidor skončil raz tretí a Martin Halčin bol druhý vlani v Krakove. Ani jeden z nich však nesplnil dosiaľ nenaplnený sen slovenského vodného slalomu.

Grigar1

Jakub, ste spokojný s druhým miestom v La Seu d’Urgell?
„Nadmieru.“
Keď ste došli do cieľa, gestom ste dali jasne najavo, že vás výsledný čas potešil. V tej chvíli ste síce boli na prvom mieste, ale po vás ešte išli traja kajakári, takže ste nemali zaručené miesto na stupňoch víťazov…
„Ja som bol šťastný, že som predviedol finálovú jazdu, s ktorou som mohol byť spokojný. Pravdu povediac, v tej chvíli by som bral aj konečné štvrté miesto, pretože som vedel, že všetci traja kajakári za mnou sú vynikajúci.“
Nakoniec však bola z toho vynikajúca druhá priečka.
„Fantázia! Dostal som sa prvý raz do finále pretekov Svetového pohára a hneď bol z toho takýto vynikajúci výsledok. Nečudujte sa, že som z neho taký šťastný.“
Predsa len, nemrzí vás trochu iba 18-stotinový rozdiel od prvého miesta?
„V žiadnom prípade. S finálovou jazdou som bol spokojný. Áno, vždy môžete ísť lepšie, takže boli v nej úseky, ktoré by som možno na druhý raz zvládol rýchlejšie. Avšak na druhej strane zase boli aj také, kde som mal trochu šťastie. Vyšla mi voda a ja som ich prešiel veľmi rýchlo. Osemnásť stotín je síce málo, ale to isté by si mohol povedať aj Slovinec Peter Kauzer, ktorý skončil za mnou na treťom mieste len o ďalších pätnásť stotín. Taký je náš šport. Neraz v ňom nerozhodujú desatiny, ale iba stotiny sekundy.“
Grigar2
Z víťazstva sa tešil Čech Přindiš. Beriete to?
„Jednoznačne. Víťo je môj kamarát, veľmi dobre si rozumieme a navyše je to vynikajúci kajakár. Jeho triumf bol úplne zaslúžený.“
Akú cenu má pre vás toto druhé miesto?
„Mám už doma zlato z juniorských majstrovstiev sveta i Európy, bol som druhý na mládežníckych olympijských hrách v čínskom Nankingu, ale toto je pre mňa prvá individuálna seniorská medaila. Takže cením si ju naozaj veľmi vysoko. Kvalifikáciu v Seu som vyhral, v semifinále som bol aj s chybami štvrtý a vo finále som skončil druhý – je to super!“
Cenný kov ste získali vo veľmi silnej konkurencii, keďže v La Seu d’Urgell bola takmer kompletná kajakárska špička.
„Práve tento fakt zvyšuje hodnotu môjho výsledku. Viete, keď som si vybojoval olympijskú miestenku do Ria, začínali sa ozývať aj hlasy, že to bola náhoda. Veľmi ma to mrzelo, a tak o to viac som túžil, aby som ju potvrdil dobrým výsledkom na niektorých z pretekov Svetového pohára. Som veľmi rád, že som to dokázal hneď na prvých. Inak, v tomto roku som doteraz štartoval na ôsmich podujatiach a až na siedmich z nich som bol vo finále. Pre mňa je to zatiaľ super sezóna. Mimo finálovej desiatky som bol len v Penrithe na Australian Open, kde som obsadil hneď v prvých pretekoch roka 21. miesto.“

Vy ste v úvodnom kole tohto prestížneho seriálu neštartovali, pretože ste mali maturitu. Ako ste ju zvládli?
„K spokojnosti mňa i mojich rodičov. Dostal som jednotku, dve dvojky a jednu trojku. Čiže priemer dva, čo je na moje minimálne pôsobenie v škole veľmi dobré. Najväčšie starosti mi narobila občianska výchova, za ktorú som dostal trojku. Už to mám šťastne za sebou, takže sa môžem naplno sústrediť len na vodný slalom.“
Budete pokračovať v štúdiu na vysokej škole?
„Nie hneď, dám si rok prestávku. Nevedel som si vybrať, na akú školu si mám dať prihlášku, tak som si radšej zvolil tento krok. Predsa len, čaká ma olympiáda, kde chcem tiež zabojovať o čo najlepší výsledok. Na budúci rok by som však rád pokračoval v štúdiu na vysokej škole.“
Slovenský kajakár ešte nikdy nezvíťazil v pretekoch Svetového pohára. Vy ste mali teraz k tomu veľmi blízko, pokúsite sa o triumf najbližší víkend vo francúzskom Pau?
„Bolo by to nádherné, ale vo vodnom slalome sa nič nedá naplánovať dopredu. Ja môžem len sľúbiť, že aj v Pau, kde sa mi jazdí dobre, sa pokúsim zabojovať o čo najlepší výsledok.“
Čo na vás čaká do olympijského štartu v Riu de Janeiro?
„Po ,sveťáku’ v Pau odlietame na ďalšie sústredenie do Ria. Po ňom na mňa čaká juniorský svetový šampionát v Krakove a potom už príde na rad olympiáda. Po úspešnej maturite mám už čistú hlavu. Preto verím, že tento úspešný výsledok zo Španielska potvrdím aj v ďalších pretekoch.“

KTO JE JAKUB GRIGAR
NARODENÝ: 27. 4. 1997 v Liptovskom Mikuláši
VÝŠKA/VÁHA: 183 cm/80 kg
STREDISKO: VŠC Dukla Banská Bystrica
TYP LODE: Galasport Tik Tak
TRÉNER: Tomáš Mráz
OBĽÚBENÁ TRAŤ: Praha-Troja (ČR), Liptovský Mikuláš (trať Orava)
NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: 2012 – 3. na MSJ vo Wausau, 2. na M-SR v Čunove, 2013 – 1. na MSJ v Liptovskom Mikuláši, 1. na MEJ v Bourg. Saint Maurice, 2014 – 2. na mládežníckych OH v Nankingu, 3. na MSJ v Penrithe, 1. na M-SR v Čunove, 2015 – 2. v 3xK1 na MS v Londýne, 1. na MSJ v Foz do Iguacu, 2. na M-SR v Čunove, 2016 – 2. v pretekoch SP v La Seu d’Urgell

NÁZOR: Grigarova jednoznačná odpoveď kritikom

Vedenie Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode si vytýčilo pred olympijským roku 2016 dva ciele. Prvý bol vybojovať si miestenky do Ria de Janeiro vo všetkých štyroch kategóriách. Ten slovenskí slalomári splnili už na vlaňajšom svetovom šampionáte v Londýne. Druhý bol, aby sme mali v každej kategórii loď, ktorá bude schopná bojovať v Riu o olympijskú medailu.

O tom, že kanoista Matej Beňuš, kajakárka Jana Dukátová i deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci majú na olympijské stupne víťazov, nemôže nikto pochybovať. Veď to dokázali už viackrát na veľkom množstve vrcholných podujatí.

Medzi kajakármi sa do Ria prebojoval ešte len 19-ročný Jakub Grigar. A hneď, ako bolo isté, že do Brazílie pocestuje on, ozvali sa aj hlasy, že v najvyrovnanejšej kategórii nebude boj medailu veľmi reálny…

Je pravda, že Grigar sa doteraz nemohol pochváliť žiadnym veľkým seniorským výsledkom. Avšak nikto nemohol pochybovať, že je len otázka času, kedy sa dostaví. Veď doma má striebro z mládežníckych olympijských hier v čínskom Nankingu a pravidelne dosahuje špičkové výsledky na mládežníckych majstrovstvách sveta i Európy (bude na svetovom šampionáte v Krakove štartovať aj tento rok).

Neraz už mal na dosah aj výrazný výsledok medzi seniormi, ale pri rýchlom čase oň vždy prišiel nejakým „zbytočným“ dotykom bránky.

Až teraz v sobotu sa predviedol v plnej paráde!

Pred dvoma týždňami úspešne zmaturoval a s „čistou“ hlavou odletel do Španielska, kde chcel už v 2. kole Svetového pohára v La Seu d’Urgell umlčať všetky kuvičie hlasy výborným výsledkom. A dokázal to. V nabitej konkurencii najlepších svetových kajakárov obsadil vynikajúce druhé miesto a to len osemnásť stotín sekundy za víťazným Čechom Přindišom.

Grigarova odpoveď na všetky negatívne ohlasy na jeho osobu bola jednoznačná. Slovenský vodný slalom má vo všetkých kategóriách pretekárov, ktorí sú schopní zabojovať v Riu o olympijskú medailu.

Určite aj medzi kajakármi!

JÁN JEŽÍK, denník Šport

14 Jun 2016Správy