Aj najmladší z tria túži po olympiáde v Riu

Slovenský vodný slalom sa môže pochváliť, že má až troch kanoistov vo svetovom rebríčku Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF). Alexander Slafkovský, 31-ročný Liptovskomikulášan – aktuálny majster Európy z Viedne – je druhý, Matej Beňuš – 27-ročný Bratislavčan, tretí z tohtoročného Svetového pohára – je tretí a Michal Martikán – 35-ročný Liptovskomikulášan, päťnásobný medailista z OH a víťaz SP 2014 – je štvrtý. Aj keď to znie kruto, už v tejto chvíli je jasné, že z tohto skvelého tria sa na OH 2016 v Riu de Janeiro určite predstaví len jeden. Niektorí si myslia, že sa rozhodne medzi tridsiatnikmi – Martikánom a Slafkovským, ale po premiérovom olympijskom štarte veľmi túži aj najmladší z tria Beňuš, s ktorým sme sa porozprávali.

FOTO PETER PRAŽENKA

FOTO PETER PRAŽENKA

CHÝBALA LEN ČEREŠNIČKA

Máte za sebou zaujímavú sezónu. Jej začiatok nebol ideálny, keď ste sa nezmestili po nominačných pretekoch do reprezentačnej trojky a preto ste neštartovali na ME vo Viedni. Vďaka dobrému rankingu Slovákov v rebríčku ICF ste však úspešne absolvovali všetky kolá Svetového pohára a v jeho celkovom hodnotení ste skončili tretí. Na MS v Deep Creeku ste to mali až po 21. bránku finálovej jazdy našliapnuté na medailu, napokon z toho bolo „len“ 9. miesto, ale zato ste sa spoločne s Matikánom a Slafkovským tešili z piateho titulu majstrov sveta za sebou v súťaži hliadok. Čo hovoríte na tieto výsledky?

„Na začiatku sezóny sa mi nepodarilo prebojovať na ME do Viedne, aj napriek tomu, že som nejazdil zle. Okolnosti však boli proti. Na domácich tratiach je to totiž vždy vyrovnané, lebo na nich majú všetci pretekári veľa najazdené. Potom nasledovali výborné výsledky v pretekoch Svetového pohára, ale žiaľ, nevyšiel mi záver finálovej jazdy na MS. Po jej dobre rozbehnutom úvode som na posledných štyroch bránkach prehral titul. Po 2. mieste v kvalifikácii a 3. v semifinále to bolo sklamanie, ktoré som si trochu vynahradil v tímových pretekoch. Ziskom piateho titulu majstrov sveta, aj keď až po takmer hodinovom čakaní v cieli na konečné výsledky pre protesty, som si tým vyrovnal päť zlatých z 3xC1 na európskych šampionátoch.“

Ako s odstupom času hodnotíte uplynulý súťažný rok?

„Zakončil som ho na 3. mieste vo svetovom rebríčku, iba ja a Sašo Slafkovský sme boli na všetkých pretekoch vo finálovej desiatke. Za celú sezónu bolo len trojo pretekov, po ktorých som nestál na stupňoch víťazov, takže určite ju považujem za úspešnú. Navyše, hneď v jej úvode som ešte zvíťazil aj na medzinárodných majstrovstvách Oceánie a vďaka piatemu svetovému titulu za sebou sa nám zase podarilo preniknúť do trojky najúspešnejších kolektívov na Slovensku za rok 2014. Chýbala mi len čerešnička na torte – individuálna medaila z ME alebo MS.“

Tesne po MS ste ešte absolvovali aj medzinárodné majstrovstvá USA, na ktorých ste tiež triumfovali. To boli vaše posledné preteky v sezóne?

„Áno, aj napriek tomu, že som mal požičaný celý výstroj, vrátane lode a pádla. Na to, že som mal úplne iný typ lode od iného výrobcu, sa mi celkom darilo. Pre spestrenie som štartoval aj na kajaku, kde som bol len o 2 sekundy pomalší v porovnaní s mojou kategóriou, čo som bol milo prekvapený. Vyhrala aj moja sestra Danka, ktorá tak obhájila titul majsterky USA.“

Ako a kde ste dovolenkovali?

„Po svetovom šampionáte som ešte zostal vo Washingtone u sestry aj s rodinou na dva týždne. Inak vyslovene na dovolenku po sezóne sme nikam necestovali, boli sme radi, že sme konečne doma.“

FOTO PETER PRAŽENKA

FOTO PETER PRAŽENKA

KANOISTA AKO FLORBALISTA

Kedy ste začali prípravu na novú sezónu, čo ste už stihli a čo plánujete v najbližšom období?

„Pomaly sme rozbiehali zimnú prípravu od novembra a už mám za sebou nejaké kondičné sústredenia. Uplynulý piatok som sa vrátil z rakúskeho Ramsau, lebo v sobotu 20. decembra mala sestra Monika svadbu.“

Do zimnej prípravy pravidelne zaraďujete florbal. Ako ste sa k tomuto športu dostali? Čo je to za partiu a nastupujete pravidelne aj v nejakej v lige?

„Áno, v rámci zimnej prípravy už dlhé roky hrávame florbal s vodákmi v našom klube ŠKP Bratislava. Na začiatku roka absolvujeme vodácky turnaj v Prahe, minulý rok sme si boli vyskúšať aj vianočný amatérsky turnaj a ja navyše popri tom hrám aj s inými partiami párkrát do týždňa. V novembri som dokonca začal hrať aj 2. florbalovú ligu za bratislavský tím Snipers B, kde máme zápasy cez víkend. Navyše hrám aj Amatérsku hokejovú ligu (AHL), v ktorej máme tiež stretnutia cez víkendy a 3-4 partičky cez týždeň.“

Nedávno boli vo Švédsku florbalové MS, na ktorých sa predstavili aj Slováci. Sledovali ste ich?

„Žiaľ, k ich pozeraniu som sa nedostal. Videl som len jeden zápas medzi Českom a Fínskom.“

fotka-5

PREDNOSŤ DOSTANE PENRITH

Na jar sa chystáte opäť s tréningovými parťákmi Škantárovcami do Austrálie, alebo príde na rad aj Al Ain v SAE?

„Tento rok pôjdeme opäť do austrálskeho Penrithu na dlhší tréningový pobyt, lebo tam sú pre nás najlepšie tréningové podmienky. Predolympijská sezóna bude dôležitá a veľmi dlhá, pretože nadchádzajúci rok si budeme môcť vyjazdiť miesto na olympiádu na meno v našej internej nominácii. Vyzerá to tak, že to budú preteky 4. a 5. kolo Svetového pohára vo francúzskom Pau a španielskom Seu d’Urgell, potom MS v Londýne, kde sa bude bojovať o miesto pre krajinu, a po sezóne ešte predolympijské preteky v Riu. A keď tieto nerozhodnú, ešte prídu na rad majstrovstvá Európy v Liptovskom Mikuláši v máji 2016.“

Za nominačné preteky na OH pre krajiny stanovila ICF svetový šampionát v Londýne. Plánujete častejší tréningový pobyt vo Veľkej Británii?

„Áno, máme v pláne štyri niekoľkodňové výjazdy a potom už tesne pred MS dlhší pobyt, aby sme nič nepodcenili. Do Londýna je celkom rýchla cesta priamo z Bratislavy, takže jednu loď si tam nechám, aby sme lietali na ľahko a bez komplikácií.“

20141110_125244

Z TRIA V RIU LEN JEDEN

Domáci nominačný kľúč ešte nie je definitívny. Ako by vyzerala vaša ideálna predstava – mali by byť olympionici známi už tento rok, alebo až na jar 2016?

„Podľa poslednej informácie, ktorá ešte nemusí byt konečná, bude päť nominačných pretekov a rátať sa budú štyri výsledky. Podľa mňa je to férové, všetci traja budeme štartovať s rovnakými podmienkami.“

Konkurencia v C1 je veľmi vyrovananá – každý z tria vy, Martikán a Slafkovský, môže reálne i oprávnene pomýšľať na olympijskú medailu. Čo bude podľa vás zlomový faktor, ktorý rozhodne o tom, kto pôjde do Brazílie?

„Ťažko povedať. Určite to budú malé detaily, ktoré rozhodnú o najlepšom. Ja osobne očakávam veľmi vyrovnané výsledky a boj až do poslednej jazdy. Všetci traja sme vo svetovom rebríčku do 4. miesta a skoro na každých pretekoch sme všetci traja vo finále. Najlepší dôkaz o našej výkonnosti je fakt, že sme na tohtoročných pretekoch SP v Seu d’Urgell obsadili prvé tri miesta a v celkovom hodnotení skončil Michal prvý, ja tretí a Sašo štvrtý. Žiaľ, na olympiádu môže ísť iba jeden z nás…“

IMG_3549

ZO SYNA SIMONA KANOISTA ALEBO HUDOBNÍK?

V minulom roku ste sa stali aj otcom. Ako sa má rodinka?

„Dobre. Všetci traja sme zdraví, malý Simon rastie ako z vody, aj dobre spáva. Je super byt otec, už by som nikdy nemenil, hoci niekedy je to únavné (smiech).“

Zmenil sa váš život tým, že vás je už viac?

„Ani nie. Je to samozrejme všetko trochu komplikovanejšie, ale našťastie to zvládame dobre. Aj naši rodičia nám veľmi pomáhajú, keď potrebujeme. Snažím sa chodiť domov zo sústredení pri každej príležitosti a vždy sa teším za manželkou a synom.“

Budete potomka vychovávať tak, aby mal blízko k vodnému slalomu?

„Ale áno, určite bude vyrastať v lodenici a partii, naučím ho jazdiť. Ale nebudem ho viesť len, aby bol nasilu na divokej vode, lebo jeho rodičia to chcú. Od malička ho budem viesť k viacerým športom, nech je všestranný a on si potom vyberie. Zároveň manželka Ivanka, ktorá spieva v zbore, ho bude učiť umeniu. Takže bude chodiť aj hrať na nejaký nastroj, napríklad klavír či husle. Chceme ho rozvíjať všeobecne, a kto vie, možno bude z neho hudobník alebo umelec.“

IMG_3561

BEŇUŠ V ROKU 2014
MAJSTROVSTVÁ OCEÁNIE 1.

  1. KOLO SP 2.
  2. KOLO SP 7.
  3. KOLO SP 7.
  4. KOLO SP 2.
  5. KOLO SP 3.

KONEČNÉ PORADIE SP   3.
MAJSTROVSTVÁ SVETA   9.
MAJSTROVSTVÁ USA     1.
 

KTO JE MATEJ BEŇUŠ
NARODENÝ: 2. novembra 1987 v Bratislave
DISCIPLÍNA: kanoista
KLUB: ŠKP Bratislava a zároveň člen Strediska štátnej športovej reprezentácie Ministerstva vnútra SR
TRÉNER: Juraj Minčík
NAJVÄČŠIE ÚSPECHY – medaily na MS: 5 – 0 – 1, individuálne medaily: 0 – 0 – 1, medaily na ME: 5 – 1 – 1, individuálne medaily: 0 – 1 – 1, na OH ešte neštartoval
SVETOVÝ POHÁR: celkový víťaz SP v roku 2010, v pretekoch SP vyhral raz – v roku 2011 v L’Argentiere, v jeho konečnom poradí 5-krát v prvej trojke (1 – 2 – 2), v prvej trojke pretekov SP 8-krát (1 – 4 – 3)
STAV: ženatý, manželka Ivanka a syn Simon (15 mesiacov)

JÁN JEŽÍK, denník Šport

29 Dec 2014Správy