V Riu musí mať každý potenciál na medailu

Dve zlatá, po jednom striebre, bronze i „zemiaku“ si vybojovali slovenskí reprezentanti v kanoistike na divokej vode v celkovom hodnotení Svetového pohára. O úspešnom účikovaní našich vodných slalomárov hovorí po návrate z finálového vystúpenia v nemeckom Augsburgu športový riaditeľ Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Róbert Orokocký.

Už pred posledným kolom malo až päť slovenských lodí našliapnuté za pódiovými umiestneniami v celkovom hodnotení. Ako sadla Slovákom finálová trať v Augsburgu?

„Staviteľ trate sa snažil postaviť bránky do neštandardných pozícii, aby eliminoval výhodu domáceho prostredia pre nemeckých pretekárov, čo sa mu nepodarilo. Naši pretekári mali jasne definované ciele a stratégiu ako prechádzať súťažou aby uspeli v celkovom hodnotení, čo sa im viac-menej podarilo.“

Poďme postupne na jednotlivé kategórie. Absolutórium si zaslúžia kanoisti. Martikán, Beňuš a Slafkovský nechýbali ani v jednom kole vo finálovej desiatke. Z čoho pramení ich vynikajúca forma?

„Všeobecne kategória C1M je našou dominanciou. Ak máte doma najlepších konkurentov na svete, nemusíte na tréning cestovať za nimi do zahraničia, aby ste ich videli v príprave. Vzájomne sa potom držia pri maximálnej výkonnosti. Niečo podobné sa deje u nemeckých kajakárov.“

C1M

Vrchol bolo 4. kolo v španielskom Seu d’Urgell, keď Slováci obsadili prvé tri priečky a organizátorom dokonca spôsobili drobné problémy so zháňaním vlajok. Ako vnímajú chalani „konkurenciu“ medzi sebou?

„Všetci traja sú profesionáli. Jeden druhého berú ako výzvu, nepodrážajú sa, netaktizujú. Jednoducho sa všetci traja snažia robiť svoju robotu maximálnenajlepšie ako vedia. Paradox je, že každý mikrotím okolo jednotlivých pretekárov pracuje iným spôsobom, aby sa nakoniec chalani v cieli stretli v jednej sekunde.“

Na základe skvelých výsledkov má Slovensko možnosť postaviť na štart C1M až štyri lode. Ako hodnotíte vystúpenie Karola Rozmuša, pre ktorého to bol prvý rok v seniorskej reprezentácii?

„Karol mal veľmi dobrú formu počas nominačných pretekov do reprezentácie. Neskôr však jeho výkonnosť klesla.“

Dostane Rozmuš šancu zbierať skúsenosti aj na MS v americkom Deep Creeku alebo pocestuje Beňuš?

„To vám zatiaľ neviem povedať.“

***

Dominanciu v tohtoročnej sezóne ukazujú deblisti bratanci Škantárovci. Najskôr sa stali vo Viedni majstrami Európy, následne začali na SP v Londýne bronzom, pokračovali tromi zlatými medailami v slovinskom Tacene, pražskej Troji a napokon aj španielskom Seu d’Urgell. Za čo vďačia pohode, ktorá ich ženie na pódiové umiestnenia?

„Aby ste boli dominantní medzi svetovou konkurenciou, musíte v príprave naplniť všetky detaily. A to sa im podarilo. Ich mikrotím sa zastabilizoval, vyriešili všetky nepríjemnosti, ktoré ich brzdili v príprave a môžu sa na sto percent venovať kanoistike.“

FOTO ICF

FOTO ICF

Podarilo sa im podľa vás vyjsť z tieňa štvornásobných olympijských medailových dvojičiek Pavla a Petra Hochschornerovcov?

„Aktuálne áno, komplexne nie. Preskočiť multimedailistov nebude len také ľahké. Ak sa to vôbec dá.“

Čo znamená ich súčasná forma pre Slovensko v kontexte olympijských hier v brazílskom Riu de Janeiro 2016?

„Pri nominácii na OH v Riu musí mať náš zväz pocit, že vysiela takých pretekárov, ktorí budú reálne schopní bojovať o medaily. To znamená, že akákoľvek loď pocestuje do Ria, musí mať potenciál na zisk medaily. Nie iba na účasť na olympijských hrách.“

Hochschornerovci sú zatiaľ v sezóne bez medailového umiestnenia. Príčina?

„Zatiaľ nekomentujem.“

***

Striebro z celkového hodnotenia „sveťáku“ získala vaša zverenka Jana Dukátová, pričom na triumf jej chýbalo len desať bodov. Skvelý odrazový mostík pred MS, pravda?

„V kategórii kajakárok sa Jane Dukátovej ako jedinej Slovenke podarilo dostať 5-krát z piatich pretekov do finále. Celkovo skočila v seriáli na druhom mieste a predĺžila nádhernú sériu, keď sa od roku 2009 stále pohybuje v top trojke seriálu Svetových pohárov. V tomto roku bola jej najväčšia súperka dvojnásobná majsterka sveta Corinna Kuhnleová, s ktorou prehrala najtesnejším bodovým rozdielom zo všetkých kategórií. Vo finále v nemeckom Augsburgu síce stiahla bodový náskok, ktorý si Rakúšanka vytvorila po štvrtých pretekoch, no celkové prvenstvo jej uniklo o desať bodov.“

FOTO JOZEF SATARA

FOTO JOZEF SATARA

Naša súčasná kajakárska dvojka Elena Kaliská skončila napokon šestnásta. Nečakalo sa predsa len o čosi viac?

„Elena sa už tretí rok pohybuje výsledkovo skôr v druhej desiatke. Aktuálne je v rebríčku ICF na 14. mieste, čiže je to reálny obraz jej súčasnej výkonnosti.“

***

Úvodný vrchol sezóny, európsky šampionát vo Viedni, naznačil, že aj v kategórii K1M by sme mohli zamútiť vodu. Martin Halčin však napokon na štvrtú priečku z ME nenadviazal a na finále nedosiahli ani jeho reprezentační kolegovia. Aj napriek tomu, badať posun medzi svetovú špičku aj medzi kajakármi?

„Bohužiaľ, nie. Potenciál máme, ale za úspech by sme považovali skôr keby nám nejaký kajakár pravidelne osciloval v prvej desiatke.“

Keby ste mali zhrnúť Svetový pohár 2014 jednou vetou, povedali by ste…

„Je to psychicky aj fyzicky náročná séria. Nesmiete ani v jedných pretekoch zlyhať. O to viac si cením výsledky všetkých piatich lodí vrátane Alexandra Slafkovského, ktorý skončil celkovo na 4. priečke.“

zdroj: denník Šport

19 Aug 2014Správy