Zhrnutie úspešnej sezóny

Tohtoročná sezóna priala slovenským slalomárom i zjazdárom, najmä našim seniorským reprezentantom, ale dočkali sme sa i olympijskej juniorskej medaily.

Od prvých pretekov, na ktorých sa zúčastnili, sa na stupienkoch objavovali pravidelne. Sezóna sa ako každoročne začala v austrálskom Penrithe na zimnom sústredení, kde na Oceania Open vo februári Peter a Ladislav Škantárovci skončili prví, Peter a Pavol Hochschornerovci druhí a Jana Dukátová v kategórií C1 ženy skončila druhá.

Po návrate domov zo zahraničných sústredení sa začala sezóna aj u nás a na našich pretekárov čakali nominačné preteky. Po ich dvoch kolách, v Bratislave a Liptovskom Mikuláši, bolo rozhodnuté, kto bude reprezentovať Slovensko.

Začiatkom júna nás čakali jedny z najväčších pretekov sezóny, Majstrovstvá Európy. No výdatné dažde zdvihli hladinu Dunaja a preteky sa museli posunúť až na polovicu augusta. Týždeň po neuskutočnených ME v slalome sa konali Majstrovstvá sveta v zjazde a šprinte v šanielskom Sorte. Naši deblkanoisti nesklamali a priniesli odtiaľ 4 medaily; 2 strieborné v zjazde Vladimír Vala/Jaroslav Slúčik a 3xC2 v šprinte (Šutek/Grega, Vala/Slúčik, Šoška/Kunhart) a 2 bronzové v zjazde Štefan Grega/Ján Šutek a 3xC2 zjazd.

V júni a júli boli na programe 3 kolá svetového pohára v slalome v Prahe, La Seu d’Urgell a Augsburgu. Naši si počínali dobre a i vďaka pretekom z Austrálie sa im podarilo vyhrať celkový svetový pohár v kategórií C2 (1.Škantárovci, 2.Hochschornerovci), K1 ženy (1.Dukátová) a C1 muži (1.Beňuš, 2.Slafkovský).
Vo svetovom pohári v zajzde a šprinte v rakúskom Lofri Matúš Kunhart a Peter Šoška skončili na 3.mieste v šprinte.

V júli bol na programe aj vrchol juniorských pretekov – Majstrovstvá sveta vo francúzskom Foix, no ani jeden z našich juniorských reprezentantov sa nedostal do finále.
Po nich nasledovali Majstrovstvá Európy juniorov v srbskom Kraljeve, kde Richard Antal v šprinte C1 skončil na výbornom druhom mieste.

Začiatkom augusta sa v nemeckom Markkleebergu konali Majstrovstvá Európy juniorov a do 23 rokov, na ktorom zabojovali naši kanoisti. Získali sme na nich dve medaily, striebornú v C1 muži vybojoval Matej Beňuš a bronz v 3xC1 (Beňuš, Rozmuš a Baďura).

V polovici augusta sa zopakovali Majstrovstvá Európy v Bratislave. Preteky vyšli nadmieru dobre. Slovensko získlalo 9 medailí, z čoho 5 bolo zlatých. Majstrami Európy sa stali bratranci Škantárovci v C2, Michal Martikán v C1, Jana Dukátová v K1 a Katarína Macová v C1.

Týždeň po Európe sa konali v Singapure I. Olympijské hry mládeže, kde náš kajakár Miroslav Urban získal úžasnú striebornú medailu.

Vrchol sezóny, Majstrovstvá sveta, sa konali začiatkom septembra v slovinskom Tacene. I tu stúpla hladina Sávy tak, že sa program pretekov musel upravovať. No nakoniec všetko dobre dopadlo a mohli sme sa tešiť zo zisku 5 medailí a stali sme sa najúspešnejšou krajinou šampionátu. Bratia Hochschornerovci, Jana Dukátová v C1 a kanoisti Mchal Martikán, Matej Beňuš a Alefander Slafkovský v 3 x C1 získali zlato, a opäť Martikán v C1 a Dukátová v K1 získali aj striebro.

To, že naši vodáci tvoria svetovú špičku dokazuje i to, že už druhá osobnosť, Michal Martikán, bol uvedený do Medzinárodnej siene slávy športov na divokej vode v septembri 2010. (Prvými boli Peter a Pavol Hochschornerovci v roku 2009.)