Majstrovstvá Európy v kanoistike na divokej vode

Majstrovstvá Európy, ktoré sa v náhradnom termíne po záplavách v júni uskutočnili 13. až 15.augusta 2010 boli skutočnou pastvou pre oči divákov a najmä tých domácich, ktorých prišlo povzbudzovať vyše 11 000.

V skvelej atmosfére zo všetkých 15 slovenských reprezentačných lodí, iba jedna nepostúpila do semifinále a len ďalšie dve chýbali vo finále. Naši pretekári nám urobili veľkú radosť a Slovensko sa stalo najúspešnejšou krajinou v medailovej bilancii keď získalo 9 medailí a z toho 5 zlatých.

Našou najúspešnejšou kategóriou bola neporaziteľná C1 muži, keď Michal Martikán, Matej Beňuš a Alexander Slafkovský získali všetky 3 medaily a zopakovali takto úspech z minuloročného svetového pohára, ktorý sa takisto konal v Bratislave. Svoju dominanciu predviedli i v tímovej súťaži, kde táto trojica získala zlatú medailu.

Ďalšiu zlatú medailu sme získali v najnovšej kategórií C1 ženy, kde Katarína Macová získala zlato, Jana Dukátová striebro a Kristína Nevařilová skončila siedma.

Veľmi dobrú formu potvrdili bratranci Ladislav a Peter Škantárovi, ktorí zvíťazili v kategórií C2. Naše ďalšie lode, Tomáš Kučera a Ján Bátik a bratia Peter a Pavol Hochschornerovci, skončili na šiestom a siedmom mieste.

Medzi kajakárkami kraľovala Jana Dukátová, ktorá okrem striebra v C1 ženy zíťazila v kategórií K1 ženy. Jane sa tak podarilo to, čo nikomu inému počas Majstrovstiev Európy, získala 3 medaily, lebo i v tímoch boli naše kajakárky uspešné a skočili na treťom mieste. Ďalšia naša reprezentantka Gabriela Stacherová skončila pätnásta a Dana Beňušová, ktorá štartovala namiesto zranenej Eleny Kaliskej, dvadsiataprvá.

I keď sme mali 2 lode vo finále kategórie K1 muži bohatej na mnoho kvalitných kajakárov, nepodarilo sa nám získať ani jednu medailu. Tomáš Mráz skončil na výbornom štvrtom mieste, Ján Šajbidor skončil deviaty a Kamil Kaniščák osemnásty.

Všetky naše tímy postúpili do finále a okrem zlata v kategórie C1 muži a bronzu u kajakárok žien, aj naši kajakári i doublekanoisti skončili na piatom mieste.

Tento rok našich reprezentantov čaká vrchol sezóny, Majstrovstvá sveta v Tacene v Slovinsku, ktoré sa začnú 7.9. a potrvajú až do nedele 12.9. Držíme im palce a veríme, že i tu nám urobia radosť svojimi skvelými výkonmi.