5 medailí z Majstrovstiev sveta v Tacene

Od 7. do 12. septembra sa v slovinskom Tacene konali Majstrovstvá sveta vo vodnom slalome. Našich 16 pretekárov sa tam vybralo s veľkým očakávaním a nádejami. Všetci sme s napätím sledovali ako sa im bude dariť po vydareným Majstrovstvách Európy, kde sme získali až 9 medailí.

V Tacene, tak ako i v Bratislave, museli organizátori bojovať s vysokou vodou a prispôsobiť tomu program pretekov. No nakoniec všetko dobre dopadlo a preteky sa rozbehli.

V stredu a štvrtok boli na programe individuálne kvalifikácie, z ktorých postúpili takmer všetci slovenskí reprezentanti okrem kajakárov Tomáša Mráza a Kamila Kaniščáka a kajakárky Gabriely Stacherovej.

V sobotu štartovali semifinále K1 ženy a C2 muži, poobede nasledovali finále oboch kategórií a tímy 3xK1 ženy a 3xC2 muži. V nedeľu ráno boli na programe semifinále C1 ženy, C1 muži a K1 muži, poobede nasledovali rovnako preteky tímov.

Naši pretekári opäť podali skvelé výkony. Zo semifinále nepostúpili iba dve lode, kajakárka Dana Beňušová a deblkanoisti bratranci Peter a Ladislav Škantárovci.

So ziskom troch zlatých, Jana Dukátová v C1, Peter a Pavol Hochschornerovci v C2 a hliadka 3xC1 v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš a dvoch strieborných medailí, Michal Martikán v C1, Jana Dukátová v K1, sme sa stali najúspešnejšou krajinou a vyhrali medailovú bilanciu už neuveriteľný ôsmykrát v rade.

V nedeľu po odovzdaní poslednej medaily si Slovensko v Tacene prebralo vlajku od organizátorov majstrovstiev, pretože o rok v septembri sa bude šampionát konať v Čunove. Preteky budú zároveň aj kvalifikáciou na Olympijské hry, kde si jednotlivé krajiny budú môcť vyjazdiť miesto.