Martikán si v predvečer 35. narodenín zaistil 20+1 sezónu v reprezentácii

Mal len šestnásť rokov keď získal svoju prvú medailu na majstrovstvách sveta. Ziskom bronzu sa stal v Nottinghame 1995 najmladším medailistom v histórii svetových šampionátov v kanoistike na divokej vode. Rok nato si vypádloval zlato na olympijskom kanáli v Atlante. Odvtedy pretieklo veľa vody športoviskami, na ktorých získal Michal Martikán svoju unikátnu zbierku 37 medailí z MS, ME a OH. V tejto sezóne si v predvečer svojich 35. narodenín daroval skvelý darček – (znova) si vyjazdil miestenku v reprezentačnom tíme. Ani raz za 21 rokov nechýbal medzi elitnými vodnými slalomármi Slovenska, ktorí zároveň tvoria svetovú špičku.

Na vysvetlenie, Martikánova reprezentačná púť sa začala už dva roky pred anglickým šampionátom. V roku 1993, keď mal vtedy ešte len štrnásť rokov, sa výkonnosťou zaradil k najlepším na Slovensku. „Po rozdelení Československa sa formoval nový tím, ktorého líder bol v tom čase Ďuro Ontko. Ja a Juraj Minčík sme boli ešte uchá,“ zasmial sa od nedele 35-ročný Michal Martikán.

Ucho-neucho, rodák z Liptovského Mikuláša sa výkonnosťou zaradil medzi najlepších. „Keďže som však nemal ešte pätnásť rokov, nemohol som ,na dospeláckom svete´ štartovať. Do Talianska ma vtedy vzali so sebou.“

Za odmenu.

FOTO RICHARD GRIGAR

FOTO RICHARD GRIGAR

Na pobyt na Apeninskom polostrove nezabudne. Na jednej strane si užíval emócie, ktoré ho následne motivovali do ďalšej práce, na druhej sa mu s ním spája nezabudnuteľná príhoda. „Korčuľovali sme sa po dedine, kde sme boli ubytovaní. Zrazu nám to nestačilo sa začali sme sa prebiehať a stopovať, kto bude rýchlejší. Jeden miestny obyvateľ ma chcel nastrašiť a vbehol mi do cesty. Síce som sa mu stihol uhnúť, ale ,havárii´ už nezabránil,“ zaspomínal na zážitok, ktorý ho stál dva zuby a zabezpečil mu poriadny „cestný lišaj“.

Rok nato sa síce seniorské MS nekonali, ale v americkom Wassau vybojoval titul juniorského svetového šampióna. O rok už bol tretí medzi dospelými v spomínanom Nottinghama. „Mal som šestnásť a pamätám si, že preteky vtedy vyhral 36-ročný David Hearn z USA. Jeho výsledok ma presvedčil, že v našom krásnom športe sa dá triumfovať v akomkoľvek veku.“

Dnes už si aj na vlastnej koži vyskúšal, že je to naozaj tak. „V prvom reprezentačnom roku som sa ,oťukával´. Bolo super, že som mal možnosť merať si sily s tými najlepšími. Neverím totiž na talent. Môžete mať predispozície, ale všetko je to o tvrdej drine a sebazaprení. Len maximálne odhodlanie môže priniesť vysnívané výsledky,“ prízvukoval päťnásobný olympijský medailista.

FOTO JAN MISKOVIC

FOTO JAN MISKOVIC

Bál sa niekedy kráľ divokej vody, že by sa do „repre“ nemusel prebojovať? „Nikdy som sa nesústredil na ostaných pretekárov, ale iba na svoje výkony. V našom nádhernom olympijskom športe je jediný vážny súper – voda. Musíte vedieť využiť silu, ktorú vám poskytuje. Nikdy nesmiete isť proti nej, mohlo vy sa vám to vypomstiť. Navyše, väčšinu rokov som si individuálnymi medailami z majstrovstiev sveta a olympiád vybojoval miestenku do reprezentácie na nasledujúci rok, takže nominačné tlaky som necítil,“ poznamenal kanoista.

V odlišnej situácii sa ocitol v aktuálnej sezóne. V minulom, poolympijskom roku sa rozhodol sústrediť predovšetkým na regeneráciu, pretekal iba na dvoch podujatiach a po víťazstve vo finálových pretekoch Svetového pohára mu absolútne nevyšli individuálne preteky na MS v Prahe. Práve preto musel po rokoch posledné dva víkendy v Liptovskom Mikuláši a v Čunove bojovať o reprezentačnú miestenku.

Martikan 20+1

Martikan 20+1

Úvodný bod reštartu profesionálnej kariéry mu vyšiel na výbornú. „Som nesmierne šťastný, že sa mi podarilo splniť prvý športový cieľ sezóny,“ skonštatoval skromne, akoby bolo vyše dvadsať rokov bez prerušenia v reprezentačnom tíme čosi všedné.

„Príprava bola odlišná akurát v tom, že som hrubú formu ladil už na nominačné preteky a nie až na ,Európu´. O niečo skôr som prešiel do dynamickej fázy tréningu. V našich podmienkach nesmie športovec nič podceniť. Beňuš, Slafkovský a momentálne aj Rozmuš, ktorý jazdí výborne, sú špičkoví slalomári. Som šťastný, že som ešte stále konkurencieschopný ,s mladými´. Uvidíme však, ako sa nám bude všetkým dariť v medzinárodnej konkurencii.“ poznamenal Michal Martikán, ktorého spolu s reprezentačnými kolegami čaká už o necelé dva týždne prvý vrchol sezóny – európsky šampionát na novootvorenom kanáli vo Viedni.

TVRDOHLAVÝ PROFÍK ODMALIČKA

„Michal má výbornú povahu na vrcholový šport. Jednoducho, je to profík. Vždy mal jasne stanovené priority. Pofľakovanie sa v partiách nikdy nevyhľadával. Skôr naopak, všetok čas venoval príprave. Niekedy až tvrdohlavo. Nedával sa rušiť nikým a ničím. Jeho sila spočíva aj v tom, že vždy vedel načasovať formu na dôležité preteky,“ opísal svojho syna Michala otec a tréner v jednej osobe Jozef Martikán.

MARTIKÁNOVE MEDAILY

OH: 5 (2 – 2 – 1)
MS: 17 (10 – 3 – 4)
ME: 15 (12 – 3 – 0)
SPOLU: 37 (24 – 8 – 5)
 
MARTIKÁN NA MS
1995 NOTTINGHAM3. C1     3. 3xC1
1997 TRES COROAS     1. C1     1. 3xC1
1999 LA SEU D’URGELL3. C1     6. 3xC1
2002 BOURG SAINT MAURICE  1. C1     4. 3xC1
2003AUGSBURG  1. C1     1. 3xC1
2005 PENRITHE  3. C1     N 3xC1
2006 PRAHA2. C1     4. 3xC1
2007 FOZ DO IGUASSU  1. C1     9. 3xC1
2009 LA SEU D’URGELL2. C1     1. 3xC1
2010 TACEN2. C1     1. 3xC1
2011 ČUNOVO    7. C1     1. 3xC1
2013 PRAHA18. C1    1. 3xC1  
zdroj: denník Šport

20 May 2014Správy