Slováci chcú úspech vo Svetovom pohári napodobniť aj na MS

Slovenskí reprezentanti v kanoistike na divokej vode potvrdili v záverečnom kole Svetového pohára slalomárov na divokej vode dominanciu. Z nemeckého Augsburgu si doviezli dva celkové triumfy a po jednom druhom a treťom mieste. Z titulu sa tešili deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci i singlista Michal Martikán, kajakárka Jana Dukátová skončila len tesne druhá a Matej Beňuš získal bronz. Len o vlások ušla medailová pozícia Alexandrovi Slafkovskému, ktorý skončil napokon “zemiakový.

Svoje výkony chcú Slováci potvrdiť aj na blížiacom sa vrchole sezóny – majstrovstvách sveta, ktoré sa konajú od 16. do 21. septembra v americkom lyžiarskom stredisku v Deep Creeku

.FOTO MILAN ILLÍK

FOTO MILAN ILLÍK

Slovenskí slalomári vo finálovom kole Svetového pohára v nemeckom Augsburgu prelomili tridsiatku prvenstiev v historickej bilancii a v počte umiestnení na stupňoch v celkovom poradí dosiahli ďalšie okrúhle číslo 60 (31-16-13).

Medailová bilancia mohla vyznieť dokonca do absolutória najmä v C1 mužov, no medzi trojicu Slovákov sa dostal na druhé miesto Brit David Florence a na “zemiakovú” pozíciu odsunul Alexandra Slafkovského. “Naši pretekári v C1 absolvovali dominantným spôsobom celý seriál Svetového pohára. Všetci traja sa dostali do finálových pretekov a vlastne až pred poslednými sa rozhodlo, že to nebude totálna dominancia a že sa Florence dostal na druhé miesto a Slafkovského odsunul na štvrté. Myslím si, že všetko sú to skvelé výsledky a ukazujú výbornú formu pred blížiacimi sa MS,” zhodnotil vystúpenie športový riaditeľ Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Róbert Orokocký.

FOTO MILAN ILLÍK

FOTO MILAN ILLÍK

Martikán si po dlhšej pauze vybojoval už piaty celkový titul v SP v kariére. Predtým sa tešil v rokoch 1998, 2000, 2001 a 2006. “Je to skvelé. Tento rok som sa rozhodol ísť vo všetkých pretekoch SP, niektoré sa dali zajazdiť aj lepšie, ale som rád, že sa mi po dlhšej dobe podarilo vyhrať. Takú sezónu, v ktorej som išiel všetky preteky SP, si ani nepamätám,” uviedol päťnásobný olympijský medailista.

Martikan_FOTO TONO RETTER

Pre bratancov Škantárovcov to je už tretie celkové prvenstvo (2009, 2010, 2014), pričom tento rok ovládli SP, keď vyhrali tri podujatia v rade. V poslednom 5. kole si tak mohli dovoliť skončiť až na deviatom mieste. “Sme maximálne spokojní. Ešte nikdy sa nám za rok nepodarilo vyhrať toľko pretekov. Takže musíme byť spokojní a verím, že to takto bude pokračovať aj naďalej,” uviedol Peter Škantár.

FOTO ICF

FOTO ICF

Jana Dukátová si vybojovala celkové striebro. “Máme za sebou niekoľko týždňov cestovania a fyzického vypätia, ktoré so sebou prináša Svetový pohár. Zdolala ma Rakúšanka Corinna Kuhnleová iba o desať bodov, ktoré som stratila v španielskom Seu d’Urgell. V našej kategórii je veľká konkurencia a nikto nemá takú dominanciu, ako je to napríklad u mužov. To dokumentuje aj ten malý rozdiel medzi prvou a druhou. Takže s druhým miestom som spokojná,” uviedla.

Dukatova

Z celkového bronzu v prestížnom seriáli sa tešil kanoista Matej Beňuš. Na to, aby sa dostal na medailové priečky, musí zdolávať aj svojich krajanov. “Zdravá konkurencia medzi nami samozrejme je. Či doma alebo na svetových pretekoch, vždy sa pohybujeme v prvej sedmičke štartového poľa. Aj domáce preteky majú potom svetovú úroveň a ťaháme sa. Tretie miesto je pre mňa o to cennejšie, že na začiatku sezóny mi nevyšli nominačné preteky a nedostal som sa do reprezentačnej trojky,” poznamenal Beňuš.

Benus

Po úspešnom SP sa reprezentanti teraz sústredia na majstrovstvá sveta. Americký Deep Creek je však plný nástrah a rozhodovať nemusí len pripravenosť pretekárov, ale aj poveternostné podmienky. “Naši elitní pretekári tam absolvovali prípravu pred posledným kolom SP, keď tam išli na desať dní. V septembri však budú podmienky úplne iné. Najmä klimatické môžu výrazne ovplyvniť výkony pretekárov. Teraz nás čaká mesiac prípravy na to, aby sme potvrdili pozície Slovenska vo Svetovom pohári,” uviedol generálny manažér SZKDV Richard Galovič.

Samotní reprezentanti netaja medailové ciele. “Po tejto vydarenej sezóne máme veľmi vysoké ambície, chceme zasiahnuť do boja o najvyššie priečky. Spravíme všetko pre to, aby sme podali najlepší výkon. Bude to však náročné a preteky ovplyvní veľa vonkajších faktorov. Bude rozhodovať momentálna forma,” uviedol P. Škantár. “Mojím cieľom je prebojovať sa do finále, absolvovať čistú jazdu a mať najrýchlejší čas zo všetkých,” uviedol Martikán. “Veľmi rada by som získala medailu, akúkoľvek,” povedala Dukátová.

“Nemôžeme tam ísť s malými ambíciami. Mali by sme bojovať o medaily v troch kategóriách a ak budú všetci zdravotne v poriadku, tak by sme chceli zaútočiť aj v hliadkach,” dodal Orokocký.

“Od OH v Pekingu sa náš zväz neuchyľuje k stanovovaniu športových cieľov. Nepochybujeme, že naši športovci idú do každých pretekov s maximálnymi ambíciami. Všetci, čo sledujete náš šport, viete, že doňho vstupuje mnoho vonkajších faktorov, ktoré nemajú športovci vo vlastných rukách. Voda pulzuje, vietor fúka, slnko sa odráža. Každý ide tú istú trať, ale nie v stabilných podmienkach. Je to aj trochu o šťastí. Sme stopercentne presvedčení, že športovci budú pripravení víťaziť. Zároveň veríme, že budeme mať aj kúsok športového šťastia a podarí sa nám zavŕšiť jednu z najúspešnejších sezón,” dodal Galovič.

**********

O dva týždne sa v bratislavskom Čunove uskutočnia majstrovstvá Slovenska, ktoré budú súčasťou podujatia Slovak Open 2014. “Sú to pre nás veľmi významné preteky. Je veľká smola, že po mnohých rokoch organizovania Svetových pohárov, ME či dokonca MS, sme v Čunove o túto možnosť prišli. Kvalita vody je stále veľmi vysoká, žiaľ, vonkajšia infraštruktúra dnes nezodpovedá potrebám organizácie vrcholného svetového podujatia. Preto nám bolo dočasne odňaté právo usporiadať Svetový pohár, čo je veľká škoda pre našich fanúšikov. Najmä pri aktuálnej fazóne našich športovcov by to bola pre obe strany krásna odmena. Veríme, že v blízkej budúcnosti sa nám podarí spolu s našim strategickým partnerom, majiteľom vodného diela Gabčíkovo, zrevitalizovať areál, aby sme sa mohli opäť čoskoro uchádzať o organizáciu vrcholných svetových podujatí,” prízvukoval generálny manažér SZKDV Richard Galovič.

Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode má za sebou finančne extrémne náročný rok. Juniorské a mládežnícke MS sa uskutočnili v Austrálii, seniorský svetový šampionát sa tiež odohrá za oceánom – v USA. “Sme v roku, ktorý je bezkonkurenčne ekonomicky najťažší. Pred nedávnom sme prišli o generálneho partnera. O to viac si ceníme podporu Vodohospodárskej výstavby, štátneho podniku, ktorý je majiteľom Vodného diela v Gabčíkove a takisto majiteľom Areálu Divoká voda. Aj tento rok sa rozhodol pomôcť pri financovaní a podpore nášho mládežníckeho reprezentačného družstva . Odpadol nám balvan so srdca. Zdá sa, že aj napriek obrovským výdavkom sa nám aj s touto podporou podarí rok ufinancovať, aby športovcom nič nechýbalo a mohli aj naďalej konkurovať podmienkami a následne aj výsledkami svetovej elite,” uzavrel Galovič.

(tasr + luc)

18 Aug 2014Správy