Štatisticky sa zdá všetko v poriadku

Keď v roku 1996 vyhral ešte len sedemnásťročný Michal Martikán v Atlante prvú zlatú olympijskú medailu v novodobej histórii našej krajiny, len málokto predpokladal, že tento zázračný chlapec vydrží na absolútnom športovom výslní 22 rokov. Napriek významným zmenám pravidiel, výstroja či štyrom generáciám súperov, zapísal sa Michal počas svojej kariéry do všetkých historických štatistík v kanoistike na divokej vode. Je historicky najmladší aj najstarší medailista z majstrovstiev sveta. Slalomár s najvyšším počtom olympijských medaily či titulov majstra sveta. Na najvýznamnejších svetových podujatiach získal už 49 zlatých medailí.

Určite by sa o jeho úspechoch, či spôsobe, ako ich dosiahol, dala napísať pútavá kniha. Bola by predovšetkým o tvrdej práci, disciplíne či neustálej inovácii. Bola by však aj o využívaní pozitívnych vzorov, či unikátnom systéme riadenia športovej organizácie, postavenej na jedinej priorite, ktorou sú športovci.

Pre nás v Slovenskej kanoistike sú alfou a omegou všetkých rozhodnutí. Martikánova cesta k olympijskému zlatu ovplyvnila všetky ostatné nastavenia nášho športu. Aplikácia jeho športového príbehu stojí za koncepciou, vďaka ktorej po Michalovi prišli aj ďalší olympijskí víťazi Peter a Pavol Hochschornerovci, Elena Kaliská, Ladislav a Peter Škantarovci, či olympijskí medailisti Juraj Minčík a Matej Beňuš.

FOTO PAVOL UHRIN

Ak by v našom športe mohlo na olympiáde štartovať v každej disciplíne viac Slovákov, je takmer isté, že medzi olympijských medailistov by sa zaradili aj naši majstri sveta a Európy Alexander Slafkovský či Jana Dukátová.

Sme hrdí na to, že aj práve skončená sezóna patrila k našim najlepším a slalom na divokej vode je naďalej najúspešnejší olympijský šport na Slovensku. Desať seniorských a desať mládežníckych medaily z majstrovstiev sveta a Európy stavajú naše reprezentačné družstvá tímy v roku 2017 do prvej trojky svetového rebríčka krajín. Štatisticky by sa teda mohlo zdať, že všetko je v absolútnom poriadku.

Na snímke úspeššná výprava slovenských vodných slalomárov zľava Michal Martikán, Peter ŠŠkantár, Jana Dukátová, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš počas tlačovej konferencie po návrate z MS v Pau 2. októbra 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Bližšia analýza aktuálneho stavu však potvrdí, že medailové umiestnenia na vrcholných svetových podujatiach je schopná dosiahnuť len úzka skupina športovcov a z obrovského množstva medailistov na globálnych mládežníckych podujatiach zatiaľ nie sme schopní vychovať športovcov Martikánovho rangu. Pre udržanie dlhodobej úspešnosti potrebujeme nevyhnutne zrekonštruovať vodácky areál v Čunove, ktorý bude v roku 2021 hostiť majstrovstva sveta. Vybudovať prečerpávací systém v Liptovskom Mikuláši. vďaka ktorému udržíme potrebnú výšku vodnej hladiny na kvalitný tréning aj počas letných mesiacov a postaviť tréningový areál v Košiciach.

Pre najvyššiu úspešnosť však musíme pridať aj niečo navyše. Prioritou bude preto absolútna koncentrácia na športovcov a detaily, ktoré rozhodujú o absolútnom úspechu, či nenaplnení našich snov. Základom tejto koncepcie v podmienkach nášho športu bude zriadenie zväzového Strediska vrcholového športu mládeže od 1. novembra 2017.

FOTO FB (HOCHSCHORNERS FANPAGE)

Rozumiem Martikánovej túžbe posúvať hranice ľudských možnosti či motivácii víťaziť nad mladšími konkurentmi. Určite ho pri napĺňaní jeho športových cieľov budeme aj naďalej podporovať. Pre ďalší rozvoj našej organizácie je však nevyhnutné zapracovať unikátne skúsenosti našich legiend do práce s talentovanou mládežou. Práve z dôvodu získania rozdielovej výhody dostanú Hochschornerovci, Kaliská a Martikán oficiálnu ponuku pre ich angažovanie pri utváraní systému starostlivosti o najtalentovanejších športovcov.

Autor je predseda sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky.

denník Šport

6 Oct 2017Správy