Slafkovský v komisii športovcov ICF

Slovenskému vodnému slalomu sa dostalo veľkej pocty, keď kanoistu Alexandra Slafkovského zvolili do komisie športovcov Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF). Spolu s ním bude toto športové odvetvie zastupovať aj Austrálčanka Jessica Foxová. Oboch si do komisie zvolili pretekári na minulotýždňových majstrovstvách sveta vo francúzskom Pau, Oficiálne výsledky hlasovania ICF zverejnila v utorok.

Na snímke slovenský reprezentant v kategórii C1 Alexander Slafkovský hovorí s novinármi pred odchodom na majstrovstvá Európy vo vodnom slalome v slovinskom Tacene 26. mája 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Michal Svítok

Okrem spomenutej dvojice sa do komisie športovcov ICF dostali aj rýchlostní kanoisti Jurij Postrigaj z Ruska a Maďarka Krisztina Fazekasová-Zurová. Už skôr boli v nej Hayley Jo-Nixonová z JAR, Britka Claire O’Harová, jej krajan Tim Lodge a Austrálčanka Amanda Reynoldsová za ďalšie odvetvia z ICF. „Máme obrovské šťastie, že v našom športe sú pretekári, ktorí sa nezaujímajú len o svoje výkony, ale aj o napredovanie športu,“ povedal prezident ICF Španiel José Perurena López.

Ako sa v Slafkovského hlave zrodila myšlienka kandidovať do komisie športovcov ICF? „Keďže som člen komisie športovcov za vodný slalom na Slovensku, dostal som mail od našej generálnej sekretárky Lucie Antolovej, že do konca júna máme poslať na ICF mená našich športovcov, ktorí majú záujem o členstvo v komisii športovcov ICF,“ začal kanoista, ktorý si na minulotýždňových majstrovstvách sveta v Pau vybojoval dve medaily – zlato v 3xC1 a striebro v C1.

FOTO NINA JELENC

„Pravdu povediac, predpokladal som, že nikto neprejaví záujem, čo sa aj stalo, a tak som sa rozhodol, že to skúsim aspoň ja a poslal som svoje meno,“ pokračoval Slafkovský, ktorý sa snažil čo najviac informácii o tom, ako komisia funguje, získať od kajakárky Jany Dukátovej, ktorá bola doteraz členka komisie športovcov ICF. „Zatiaľ táto komisia fungovala tak, že mohla len počúvať, pretože v ICF nemala možnosť hlasovať. Toto sa však zmenilo, športovci, ktorí sú v nej, už budú mať možnosť aj hlasovať, čo ma ešte viac inšpirovalo, aby som to skúsil.”

Slafkovský sa zaujímal aj o to, či si má robiť nejakú kampaň, ale všetko sa nakoniec „zomlelo“ až priamo v dejisku svetového šampionátu v Pau. „Deň pred jeho slávnostným otvorením sa uskutočnilo stretnutie, ktoré zorganizoval bývalý vynikajúci francúzsky kanoista Tony Estanguet a ďalší zástupcovia ICF. Na ňom sme sa krátko predstavili všetci traja kandidáti – ja, Nemec Anton a Austrálčan francúzskeho pôvodu Delfour. Povedali sme, prečo kandidujeme a akú máme predstavu o fungovaní v tejto komisii, a potom sme všetci navzájom debatovali. Celé to nakoniec trvalo asi jeden a pol hodiny,“ hovorí Slafkovský o tom, čo všetko spravil pre svoje zvolenie do komisie športovcov. „Napríklad Nemec Anton sa veľmi snažil, dokonca medzi športovcami rozdával aj odznaky, aby ho zvolili, ale ja som tomu nechal hladký priebeh. Povedal som si, že kto ma chce zvoliť, tak ma zvolí aj bez toho, že ho budem nejako ovplyvňovať.“

FOTO DUŠAN KOUTNÝ

Športovci volili svojich zástupcov v jednom stane. „Celé hlasovanie trvalo štyri dni, minulý týždeň pod pondelka do štvrtka. Celkovo bolo 250 platných hlasov, ja som dostal 123 a Anton 108, čiže Delfour nemal šancu,“ prezradil nám presný počet hlasov pri jeho víťazstve Sašo. A ako sa dozvedel, že je víťaz? „Pri sčítavaní hlasov bola aj Jana Dukátová, takže už vo štvrtok večer mi pošepla, že si ma športovci zvolili do svojej komisie a na druhý deň mi to potvrdil aj šéf slalomovej sekcie IFC Francúz Prono s tým, že o pár dní mi príde oficiálny mail z ICF. A ten som dostal v utorok. Spolu so mnou sa do komisie športovcov ICF dostala aj austrálska slalomárka Jessica Foxová, ale tá to mala jednoduché, pretože bola zo slalomárok jediná kandidátka.“

Slafkovský je realista, vie, že veľa sa v zastaralom myslení ľudí vo vedení ICF zmeniť nedá, ale chce sa aspoň o niečo pokúsiť: „V súčasnosti nepanuje vo svetovom vodnom slalome najlepšia atmosféra. Chcel by zmeniť spôsob komunikácie, pokúsiť sa nájsť cestu, ktorá by ľudí spájala a nie navzájom odcudzovala. Chýba nám generálny partner, vodný slalom sa pomaly vytráca z televízie, to všetko sú fakty, ktoré rozvoju tohto krásneho športu nepomáhajú. Možno som až príliš veľký optimista, ale chcem sa aspoň malým podielom pokúsiť posunúť vodný slalom ďalej.“

Slafkovský má už 34 rokov, ale na koniec kariéry ešte nemyslí. Veď stále dosahuje špičkové výkony, čo potvrdil aj v tejto sezóne. Stal sa majstrom Európy, bol tretí v konečnom poradí Svetového pohára a na svetovom šampionáte v Pau si vybojoval zlato i striebro. Je však tento jeho krok malý náznak toho, že už pomaly začína myslieť aj na funkcionársku kariéru? „Pravdu povediac, aj áno. Na politiku nemyslím, odradzujúci príklad je pre mňa môj otec. ale vedel by som sa v budúcnosti predstaviť na nejakom funkcionárskom poste. Na Slovensku som z pozície komisie športovcov aj člen výkonného výboru, čiže mám i hlasovacie právo a teraz cez víkend na majstrovstvách Slovenska v Čunove by som rád našich slalomárov informoval o tom, akú mám predstavu o práci komisie športovcov ICF. Zatiaľ som však stále hlavne aktívny slalomár a v Čunove sa pokúsim úspešne zabojovať aj o domáci titul,“ dodal Alexander Slafkovský.

KTO JE ALEXANDER SLAFKOVSKÝ
NARODENÝ: 11. marca 1983 v Liptovskom Mikuláši
KATEGÓRIA: kanoista
STAV: s priateľkou Jelkou majú syna Alexa a dcérku Jelku
KLUB: člen Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a KTK Dukla Liptovský Mikuláš
TRÉNER: Stanislav Gejdoš
SLAFKOVSKÉHO ÚSPECHY – BILANCIA V PRETEKOCH SP: 6 – 9 – 6, víťazstvá: 2011 – Praha, 2012 – Čunovo, 2013 – Augsburg, 2014 – La Seu d’Urgell, 2016 – La Seu d’Urgell a Pau, BILANCIA V KONEČNOM PORADÍ SP: 2 – 2 – 3, víťazstvá: 2012 a 2016, BILANCIA NA ME: 11 – 5 – 3, C1: 3 – 3 – 2, 3xC1: 8 – 2 – 1, BILANCIA NA MS: 7 – 2 – 0, C1: 0 – 2 – 0, 3xC1: 7 – 0 – 0, BILANCIA NA M-SR V C1: 6 – 2 – 1, víťazstvá: 2006 – Čunovo, 2008 – L. Mikuláš, 2011 – L. Mikuláš, 2012 – Čunovo, 2015 – Čunovo, 2016 – L. Mikuláš

JÁN JEŽÍK, denník Šport

5 Oct 2017Správy