Martikán: Volajú nás “dream team”

Z majstrovstiev sveta vo francúzskom Pau sa včera vrátili úspešní vodní slalomári. V bratislavskom Národnom športovom centre ukázali medaily, ktoré si vybojovali na šampionáte.

Na snímke úspeššná výprava slovenských vodných slalomárov zľava Michal Martikán, Peter ŠŠkantár, Jana Dukátová, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš počas tlačovej konferencie po návrate z MS v Pau 2. októbra 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Vedúci výpravy Lukáš Giertl bol s vystúpením Slovákov spokojný: „Bol to veľmi úspešný šampionát. Som rád, že naši pretekári dosiahli také úžasné výsledky. Máme štyri individuálne medaily. Striebro získali Ladislav a Peter Škantárovci v C2, Jana Dukátová v K1 a Alexander Slafkovský v C1. Michal Martikán pridal bronz v C1, k tomu zlato z hliadok a striebro Mateja Beňuša zo šprintu. Jednoducho super.“

Na snímke strieborná Jana Dukátová (K1) počas tlačovej konferencie so slovenskými medailistami po návrate z MS vo vodnom slalome v Pau 2. októbra 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Čo bolo najpríjemnejšie prekvapenie a aké bolo najväčšie sklamanie? „Príjemne ma prekvapila každá medaila. V tejto konkurencii je totiž náročné vybojovať si akýkoľvek cenný kov. Napríklad u kajakárov môže na prvú päťku pomýšľať až štyridsať vodných slalomárov. Preto by som nezatracoval ani vystúpenie našich mužov v K1. Hoci sa tentoraz nikto z nich nedostal do finále, nabudúce to môže byť iné. Trochu sklamaný som z kategórie C1 žien. V nej sme v tomto roku čakali väčší progres, ktorý však neprišiel. Budeme analyzovať, čo treba zlepšiť, aby sme aj v tejto disciplíne dosahovali úspechy.“

Na snímke Alexander Slafkovský počas tlačovej konferencie so slovenskými medailistami po návrate z MS vo vodnom slalome v Pau 2. októbra 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Michal Martikán získal v Pau dve medaily. Celkovo ich má na konte už dvadsaťjeden. „Michal je úžasný profesionál. Všetko robí na stodesať percent, preto dosahuje takéto výsledky,“ podotkol Giertl.

Medaily z vrcholných podujatí vo vodnom slalome považujú fanúšikovia už takmer za samozrejmosť. „Ani sa ľuďom nečudujem, že si po toľkých medailách kladú otázku, či je konkurencia v našom športe vysoká. Ona je pritom veľmi veľká. Bol by som rád, keby fanúšikovia mali možnosť navštíviť preteky Svetového pohára. Aj u nás sa konajú viaceré podujatia. Všetkých športových priaznivcov chcem na ne pozvať, nech vidia, ako ťažko sa bojuje o medaily a čo všetko musia pre tieto výsledky pretekári robiť.“

Cenné kovy získali skúsení pretekári. Bude ich mať v budúcnosti kto nahradiť? „S mládežou je ťažká situácia vo všetkých športoch. Aj vo vodnom slalome však niekoľko mladých vystrkuje rožky. Ak budú na sebe pracovať, môžu raz zastúpiť našich ostrieľaných medailistov.

Na snímke Matej Beňuš počas tlačovej konferencie so slovenskými medailistami po návrate z MS vo vodnom slalome v Pau 2. októbra 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Pri hokeji sa často opakuje, že sme zlatú éru tohto športu nedokázali využiť na jeho napredovanie. Zužitkoval vodný slalom svoju zlatú éru dostatočne? „Za úspechy, ktoré vodný slalom priniesol od roku 1993 Slovensku, mohli stáť u nás o tri kanály viac. Máme len dva – v Čunove a Liptovskom Mikuláši. Je veľká škoda, že sa infraštruktúra nerozvíja. V tréningových podmienkach už za svetom začíname zaostávať. Tým nechcem znehodnotiť dobrú prácu centier Dukla Banská Bystrica a ŠCP. Za výsledky Martikána, Kaliskej či Hochschornerovcov by sme si však zaslúžili oveľa viac,“ tvrdí Giertl.

Na snímke Peter ŠŠkantár (C2) počas tlačovej konferencie so slovenskými medailistami po návrate z MS vo vodnom slalome v Pau 2. októbra 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Medailová zbierka Michala Martikána je obdivuhodná. Prvé dva bronzy z MS získal už pred 22 rokmi v Nottinghame. „Som rád, že po dlhšom čase som si vybojoval cenný kov aj v individuálnej disciplíne. Dodáva mi to motiváciu do ďalších sezón,“ vraví športovec, ktorí sa stále nechystá končiť s kariérou. „Ani touto medailou som pochybovačom zrejme nič nevyvrátil. Určite ich bude naďalej veľmi veľa, ale mne je to úplne jedno. Po tom, ako som olympiádu v Riu sledoval z brehu, som dostal ešte väčšiu chuť vyskúšať si to aj vo vyššom veku. Po tejto sezóne som stopercentne presvedčený, že na to stále mám.“

Na snímke bronzový Michal Martikán (C1) počas tlačovej konferencie so slovenskými medailistami po návrate z MS vo vodnom slalome v Pau 2. októbra 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Martikán nevylúčil ambíciu zabojovať o miestenku do Tokia. „Je to možné. Treba však ísť krok po kroku.“

Vo svetovom športe je viacero príkladov dlhovekosti a to aj u veľkých hviezd, akými sú hokejista Jaromír Jágr či tenista Roger Federer. „Vďaka lepším možnostiam regenerácie sa kariéry mnohých športovcov predlžujú. Všimol som si, že aj v iných športoch sú vo svetovej špičke starší. Nemôžem však povedať, že by to bola pre mňa motivácia navyše. Ja sa sústredím skôr na vlastný pocit.“

Hliadka Martikán, Slafkovský, Beňuš získala na MS „neuveriteľné“ siedme zlato za sebou. „Ľudia okolo vody nás začali volať ‚dream team‘. Našu hliadku nám závidia všetci vo svete. Víťazstvo v tejto disciplíne nie je vôbec jednoduché, hoci sa nám to podarilo už sedemkrát za sebou a sériu chceme ešte predĺžiť,“ dodal Martikán.

ŠTEFAN BUGAN, denník Šport

POVEDALI PO NÁVRATE Z MS

PETER ŠKANTÁR: „Veľa ľudí sa nás pýta, či nás nemrzí sedem stotín, pre ktoré sme nesplnili víťazný cieľ. Vyjazdiť striebro na MS však nie je jednoduché. My sme spokojní.“

MATEJ BEŇUŠ: „Napriek dvom medailám ma mrzí, že som vo svojej hlavnej disciplíne nepostúpil do finále. Bolo to veľmi tesné, jedenásť jazdcov sa zmestilo do dvoch sekúnd.“

ALEXANDER SLAFKOVSKÝ: „Pre mňa je to jedna z najlepších sezón. Mám ďalšie dve medaily z MS. Na to nemám slov. Verím, že ma úspechy nakopnú do ďalších rokov.“

JANA DUKÁTOVÁ: „Dokázala som si, že aj do budúcna môžem patriť medzi tri najlepšie na svete. Zatiaľ ešte stíham s mladými babami.“

Srdce sa teší, rozum sa zamýšľa

Slovenskí vodní slalomári opäť potešili svojich priaznivcov. Na majstrovstvách sveta vo francúzskom Pau si vybojovali päť medailí, o tri viac, ako pred dvoma rokmi na svetovom šampionáte v Londýne. Čo je však pozitívnejšie, Slováci získali až štyri individuálne medaily a z nich tri v disciplínach, v ktorých sa bude bojovať o cenné kovy aj na olympijských hrách v roku 2020 v Tokiu.

Zo striebra sa tešili kajakárka Jana Dukátová i kanoista Alexander Slafkovský a tretiu „olympijskú“ medailu pridal Michal Martikán, ktorý skončil v C1 tretí. Svoju cenu má aj druhá priečka olympijských víťazov v C2 z Ria de Janeiro 2016 Ladislava a Petra Škantárovcov, ktorí však nebudú mať možnosť obhajovať svoj brazílsky triumf o tri roky v Tokiu. A nad všetkým tróni už siedme zlato našich kanoistov v hliadke za sebou na MS.

To všetko sú veľmi pozitívne fakty, zvlášť, keď Martikán sa na svetovom šampionáte vrátil na individuálne stupne víťazov po dlhých siedmich rokoch, Dukátová po šiestich, Slafkovský po štyroch a Škantárovci po troch.

Srdce sa tak teší, ale rozum sa zamýšľa. Nad čím? Nad vekom našich medailistov v Pau. Kráľ divokej vody Martikán má 38 rokov, Peter Škantár 35, jeho bratanec Ladislav, Slafkovský i Dukátová majú zhodne po 34 a aj Beňuš, stabilný člen našej zlatej hliadky, oslávi o mesiac tridsiatku. Možno to znie až neuveriteľne, ale vekový priemer slovenských medailistov z tohtoročných majstrovstiev sveta vo vodnom slalome v Pau je 34 rokov!

Na jednej strane klobúk dolu pred nimi. Napriek už na športovca predsa len vyššiemu veku, stále patria do absolútnej svetovej špičky, ale na druhej je tu jeden veľký otáznik. Ani jeden z nich síce nad koncom kariéry ešte nerozmýšľa, čo nás teší, ale čo bude so slovenským vodným slalomom o pár rokov, keď sa títo úspešní pretekári budú pozerať na vrcholné podujatia už len ako diváci? A to sa majstrovstvá sveta v roku 2021 uskutočnia v Čunove…

ODPOVEDE NA PÄŤ OTÁZOK PRED MS V PAU
Štyri správne a jedna nesprávna

  1. NATIAHNE MARTIKÁN SÉRIU A ZNOVU SI VYBOJUJE NA MS MEDAILU?

PREDPOVEĎ ŠPORTU: ÁNO
SKUTOČNOSŤ: ÁNO

Je to neuveriteľné, ale Martikán sa zatiaľ vracal domov s medailou z každých MS a verili sme, že túto skvelú sériu natiahne aj v Pau. Stalo sa. Michal sa tešil nielen zo siedmeho zlata v hliadke v sérii, ale najmä z bronzu v C1, keď sa na stupne víťazov vrátil v tejto disciplíne na MS po siedmich rokoch. Jeho medailová bilancia zo „sveta“ je už (13 – 3 – 5). Fantastické!

  1. BUDE SA SLAFKOVSKÝ, BEŇUŠ ALEBO ŠKANTÁROVCI PRVÝ RAZ TEŠIŤ Z INDIVIDUÁLNEHO TITULU MAJSTRA SVETA?

PREDPOVEĎ ŠPORTU: NIE
SKUTOČNOSŤ: NIE

Samozrejme, všetkým by sme to veľmi radi priali, dokonca sme verili, že každý z nich si môže vybojovať medailu, ale predpokladali sme, že z titulu majstra sveta sa bude tešiť niekto iný. Nemýlili sme sa a dokonca nám vyšla aj predpoveď, že majú na medailu. Veď Slafkovský a Škantárovci skončili zhodne druhí, len Beňuš sa nedostal ani do finále. Vynahradil si to aspoň v šprinte, kde aj on získal striebro.

  1. ZAÚTOČI GRIGAR ÚSPEŠNE NA STUPNE VÍŤAZOV?

PREDPOVEĎ ŠPORTU: ÁNO
SKUTOČNOSŤ: NIE

Slováci si v K1 mužov vybojovali na MS zatiaľ iba jednu medailu, keď Peter Cibák bol v roku 2005 v Sydney tretí. Bola to síce trúfalá predpoveď, ale dúfali sme, že to Jakubovi vyjde. Skutočnosť však bola taká, že sa Grigar neprebojoval ani do finále. Bolo to sklamanie, pretože tohtoročný majster sveta do 23 rokov z Čunova má porovnateľnú výkonnosť s najlepším, len robí veľké chyby.

  1. PREBOJUJE SA NIEKTORÁ Z NAŠICH KANOISTIEK DO FINÁLE?

PREDPOVEĎ ŠPORTU: NIE
SKUTOČNOSŤ: NIE

Žiaľ, taká je realita v tejto kategórii. Už v roku 2020 budú kanoistky prvý raz bojovať o olympijské medaily, ale zatiaľ nemáme pretekárku, o ktorej môžeme povedať, že má na finále. A toto konštatovanie platí aj po svetovom šampionáte v Pau. Z kvalifikácie postúpila z mladého slovenského tria iba Monika Škáchová, ale semifinále bolo pre ňu maximum. Svetová špička je zatiaľ pre naše kanoistky v nedohľadne.

  1. BUDE SA SLOVENSKO TEŠIŤ Z TITULU MAJSTRA SVETA?

PREDPOVEĎ ŠPORTU: ÁNO
SKUTOČNOSŤ: ÁNO

Pre niekoho možno samozrejmosť, ale získať zlato je čoraz ťažšie. Na MS 2015 v Londýne si naši vybojovali iba dve medaily (1 – 1 – 0) a dokonca obe v hliadkach, verili sme, že tentoraz budú úspešnejší. A sme veľmi radi, že sme sa v tejto predpovedi nemýlili. Slováci si v Pau vypádlovali päť medailí (1 – 3 – 1) a z nich až štyri v individuálnych disciplínach. Viac ich mali naposledy v roku 2011 v Čunove.

JÁN JEŽÍK, denník Šport

4 Oct 2017Správy