Do semifinále pätica slalomárskych lodí, Bátik s Macekovou ôsmi v mixe, v šprinte ďalej Kortišová s Kopúnovou

MAJSTROVSTVÁ SVETA VO VODNOM SLALOME A ZJAZDE NA DIVOKEJ VODE * 23. SEPTEMBER – 1. OKTÓBER 2017 * PAU (FRANCÚZSKO)

Zo štvrtkových kvalifikáciií v kategóriách K1 ženy a C1 muži pokračuje do sobotňajšieho semifinále päť zo šiestich slovenských lodí. Postúpili všetci traja singlkanoisti s medailovými ambíciami Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš a tiež skúsené ženské duo v K1 Elena Kaliská, Jana Dukátová. Dve kvalifikačné jazdy nestačili na postup iba Eliške Mintálovej, ktorá bola ďaleko od postupových priečok.

FOTO PAVOL UHRIN

Tridsaťosemročný päťnásobný olympijský medailista Martikán v prvej kvalifikácii zajazdil čisto a zaradil sa na 9. miesto, úradujúci majster Európy Slafkovský s dvojsekundovou penalizáciou za dotyk na desiatej bránke obsadil 12. pozíciu medzi dvadsiatimi postupujúcimi. Prvú kvalifikáciu vyhral domáci pretekár Denis Gargaud Chanut. Martikána a Slafkovského doplnil ako postupujúci do semifinále o čosi neskôr aj Beňuš. Strieborný medailista z OH 2016 v Riu de Janeiro v prvej kvalifikácii minul protiprúdnu 19. bránku, za čo dostal 50 trestných sekúnd a musel zložiť reparát v druhej kvalifikácii. Zvládol to na výbornú, keď zvíťazil s náskokom 44 stotín sekundy pred Britom Davidom Florencom a 1.44 s pred nemeckým favoritom Siderisom Tasiadisom. V sobotňajšom semifinále medzi tridsiatkou najlepších singlkanoistov (11.38 h) nebude chýbať ani jeden zo silného slovenského tria, z ktorého môže každý útočiť na medailu.

FOTO DUŠAN KOUTNÝ

Slovenky Kaliská a Dukátová podľa predpokladov nebudú chýbať v semifinále kategórie K1. Zatiaľ čo dvojnásobná olympijská víťazka, 45-ročná Kaliská, si vďaka 18. miestu vybojovala postup už z prvej kvalifikácie, o 11 rokov mladšia dvojnásobná majsterka sveta Dukátová potrebovala aj druhú kvalifikačnú jazdu. V tej úvodnej skončila na prvej nepostupovej 21. priečke, v druhej bezpečne dopádlovala bez trestných sekúnd na 5. pozícii. Do desiatky postupujúcich sa nezmestila Eliška Mintálová, ktorá chytila “päťdesiatku” a s veľkým odstupom skončila na 41. priečke. Prvú kvalifikáciu vyhrala Britka Fiona Penniová a druhú Ruska Marta Charitonovová. Semifinále K1 ženy sa začne v sobotu o 10.33 h.

Slovenská dvojica Simona Maceková, Ján Bátik obsadila ôsmu priečku vo finále kategórie C2 mix v Pau. V desaťčlennom finále miešaných dvojíc Slováci okrem štyroch chybných prejazdov s 8 trestnými sekundami chytili na bránke číslo 18 “päťdesiatku” a bolo definitívne po ich nádejach na dobrý výsledok. Majstrami sveta sa stali domáci Francúzi Margaux Henryová, Yves Prigent s náskokom 72 stotín sekundy pred Talianmi Stefaniou Hornovou a Niccolom Ferrarim. Bronz si vypádlovali Česi Veronika Vojtová a Jan Mašek.

FOTO ro

Slovenské reprezentantky Barbora Kortišová a Katarína Kopúnová skončili na druhom mieste v kvalifikácii šprintu v zjazdovej kategórii C2. Keďže v pretekoch sa predstavilo iba 6 lodí, všetky postúpili do sobotňajšieho finále. Slovenskí reprezentanti Ľudovít Macúš, Roman Zuzík boli v prvej kvalifikácii C2 medzi mužmi až na 16. priečke, v druhej sa posunuli o tri miesta dopredu, ale na zabezpečenie si finálovej miestenky to nestačilo.

FOTO PETER SLAŠŤAN

VÝSLEDKY Z PAU – ŠTVRTOK
KVALIFIKÁCIA SLALOM

C1 muži – I. kvalifikácia (20 lodí do semifinále): 1. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 83,68 s (0), … 9. Michal Martikán 86,35 (0), 12. Alexander Slafkovský 87,25 (2) – postúpili do semifinále, … 60. Matej Beňuš (všetci SR) 138,59 (50) – zatiaľ nepostúpil
II. kvalifikácia (10 lodí do semifinále): 1. Matej Beňuš (SR) 84,28 s (0) – postúpil, 2. David Florence (V. Brit.) 84,72 (0), 3. Sideris Tasiadis (Nem.) 85.35 (2)

K1 ženy – I. kvalifikácia (20 lodí do semifinále): 1. Fiona Penniová (V. Brit.) 86,41 s (0), … 18. Elena Kaliská 91,37 (0) – postúpila do semifinále, … 21. Jana Dukátová 92,15 (2), 46. Eliška Mintálová (všetky SR) 108,45 (0) – zatiaľ nepostúpili
II. kvalifikácia (10 lodí do semifinále): 1. Marta Charitonovová (Rus.) 86,16 (0),… 5. Jana Dukátová 90,20 (0) – postúpila,…41. Eliška Mintálová (obe SR) 156,13 (58) – nepostúpila

FINÁLE

C2 mix: 1. Margaux Henryová, Yves Prigent (Fr.) 105,37 (6), 2. Stefanie Hornová, Niccolo Ferrari (Tal.) 106,09 (4), 3. Veronika Vojtová, Jan Mašek (ČR) 109,06 (4),… 8. Simona Maceková, Ján Bátik (SR) 180,29 (58).

KVALIFIKÁCIA ŠPRINT

C2 mud I. kvalifikácia /5 lodí do finále/: 1. Quentin Dazeur, Stephane Santamaria (Fr.) 49,15 s,… 16. Ľudovít Macúš, Roman Zuzík (SR) 57,25
II. kvalifikácia /5 lodí do finále/: 1. Mattia Quintarelli, Giorgio Dell’Agostino (Tal.) 51,25,… 13. Ľudovít Macúš, Roman Zuzík (SR) 56,69 – nepostúpili

C2 ženy I. kvalifikácia /všetkých 6 lodí do finále/: 1. Manon Durandová, Cindy Coatová (Fr.) 58,28 s, 2. Barbora Kortišová, Katarína Kopúnová (SR) 59,46 – postúpili