V Čunove sa rozkrúti nominačný kolotoč

1. A 2. NOMINAČNÉ PRETEKY DO REPREZENTÁCIE * 6. – 7. máj 2017 * BRATISLAVA-ČUNOVO


Cez víkend sa v bratislavskom Čunove rozbehnú súboje vodných slalomárov o miesta v reprezentačných tímoch. Športovci sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky si pripíšu prvé body z úvodných dvoch z celkových štyroch nominačných pretekov. Ďalšie dve kolá odjazdia pretekári o týždeň neskôr v rámci 69. ročníka Medzinárodného tatranského slalomu. Ohodnotenie troch najlepších výsledkov sa sčíta, najhorší sa „škrtne“.

„Nominačkami“ sa symbolicky otvára nový olympijský cyklus s azimutom Tokio 2020. „Zatiaľ to vyzerá, že najbližšie štyri roky nebudú výrazne iné. Všetci zo stabilných reprezentantov pádlujú ďalej. Bude zaujímavé sledovať, ako sa zvládnu presadiť mladí konfrontácii s našimi ikonami,“ povedal bývalý športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Róbert Orokocký.

FOTO PETER BRICHTA

Zmena sa však udiala na poste tímlídra, ktorý bude v novej sezóne zastávať Lukáš Giertl. „Je to mladý ambiciózny tréner so skúsenosťami z práce pre Čínsku, Tajwanskú či Škótsku kanoistickú asociáciu. Veríme, že s ním príde ,čerstvý vánok‘, prenesie prvky z iných systémov aj do slovenského. Omladenia sa dočkala celá trénerská zložka reprezentačného tímu.“

Nominačné kritériá v poolympijskej sezóne majú svoje špecifiká. „Už dva olympijské cykly kopírujeme model kritérií, ktoré sú rok po olympijských hrách najviac otvorené. Cieľ je jasný, aby mohlo na reprezentačných akciách rotovať čo najviac lodí, aby sme ich mohli navzájom porovnávať. Smerom k blížiacej sa olympiáde sa výber bude zoštíhľovať na lode, ktoré budú mať najväčší potenciál vybojovať pre Slovensko olympijské medaily.“

Novinka sezóny je, že jedným z kritérií v prípade rovnakého počtu bodov z nominačných pretekov, je určenie poradia medzi pretekármi podľa aktuálneho poradia v rankingovom rebríčku Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF).

„Radi by sme ešte vo väčšej miere implementovali rankingový rebríček, ktorý odráža výkonnosť v medzinárodnej konfrontácii. Zatiaľ sme tento element nasadili do nominačných kritérií takto opatrne, aby sme si overili funkcionalitu. Výhľadovo by sme chceli dať tomuto kritériu vyššiu váhu, aby sme našich pretekárov motivovali k štartom na medzinárodných pretekoch. Na postavenie v rebríčku je totiž naviazaný počet miesteniek v jednotlivých disciplínach pre Svetové poháre,“ pokračoval Orokocký.

Atmosféra na brehu už dýcha víkendovými zápolieniami o dôležité body. „Nominačné preteky sú vždy jedny z najvypätejších v sezóne, na každom je vidieť maximálnu koncentráciu. Každý dolaďuje detaily a čaká, kedy to vypukne,“ uzavrel Róbert Orokocký.

Na snímke slovenský vodný slalomár Matej Beňušš pózuje so striebornou medailou po finálovej jazde kategórie C1 vo vodnom slalome počas XXXI. letných olympijských hier v brazílskom Riu de Janeiro 9. augusta 2016. FOTO TASR – Michal Svítok

V areáli Divoká voda sa predstavia všetci naši elitní športovci s výnimkou Mateja Beňuša. Strieborný medailista z OH Rio de Janeiro 2016 má spolu s olympijskými víťazmi Ladislavom a Petrom Škantárovcami istú nomináciu a preto sa rozhodol dať prednosť tréningu v dejisku júnového európskeho šampionátu v slovinskom Tacene. Na budúci týždeň predstaví na majstrovstvách Európy v zjazde a šprinte v macedónskom Skopje.

PROGRAM

SOBOTA 6. MÁJA: 1. jazdy 5. SLP a 1. NP v slalome v poradí C1M, K1Ž, K1M, C2M, C1Ž (10.00), 2. jazdy 5. SLP a 1. NP v slalome v poradí finále B C1M, K1Ž, K1M, C2M, C1Ž, a finále A C1M, K1Ž, K1M, C2M, C1Ž (13.00)

NEDEĽA 7. MÁJA: 1. jazdy 6. SLP a 2. NP v slalome v poradí C1M, K1Ž, K1M, C2M, C1Ž (10.00), 2. jazdy 6. SLP a 2. NP v slalome v poradí finále B C1M, K1Ž, K1M, C2M, C1Ž, a finále A C1M, K1Ž, K1M, C2M, C1Ž (13.00)

LIVE VÝSLEDKY

NOMINAČNÉ KRITÉRIÁ

BODOVANIE NOMINÁCIE

(luc)

4 May 2017Správy