Aká úroda sa bude zbierať v Tokiu?

Slovenský vodný slalom vstupuje do tohtoročnej sezóny s novým impulzom. Na majstrovstvách Európy, ktoré sa začnú už zajtra v slovinskom Tacene, sa naša reprezentácia predstaví pod vedením nového realizačného tímu, o ktorom rozhodlo výberové konanie sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky. Najvýraznejšia zmena nastala na jeho čele, keď Róberta Orokockého, ktorý z pozície športového riaditeľa viedol slovenský reprezentačný tím štrnásť rokov, vystriedal Lukáš Giertl.

VEDÚCI DRUŽSTVA: LUKÁŠ GIERTL (1986)

„Viem, že na mňa nečaká ľahká úloha,“ začal Lukáš Giertl, nová tvár v slovenskom vodnom slalome. „Na divokej vode sme dosiahli množstvo fantastických výsledkov, v ktorých by sme, samozrejme, veľmi radi pokračovali. Na druhej strane však vieme, že to nebude jednoduché. Ale ja spravím všetko, aby sme to zvládli čo najlepšie.“

Na snímke tímlíder slovenskej reprezentácie LukᚠGiertl hovorí s novinármi pred odchodom na Majstrovstvá Európy vo vodnom slalome v slovinskom Tacene 26. mája 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Michal Svítok

Lukáš Giertl je meno, ktoré nie je síce vo vodnom slalome nové, ale na Slovensku nebolo o ňom už dlhšie počuť. „Bol som priemerný kajakár a aktívne som sa tomuto športu venoval do dvadsiatky. Potom som začal v Liptovskom Mikuláši trénovať žiakov i juniorov, ale v roku 2013 mi Milan Kubáň, ktorý trénuje v Japonsku, pomohol k angažmánu v Číne. Ako šéftréner som bol už v tom istom roku na Čínskych hrách za provinciu Hubei a čínskych slalomárov som viedol na pretekoch Svetového pohára v Seu d’Urgell i Augsburgu,“ pokračoval Lukáš, ktorý bude mať v septembri 31 rokov.

Jeho prácu si všimli aj na Tajwane, a tak tam prijal v roku 2014 štvormesačný angažmán šéftrénera seniorov i mládeže, počas ktorého sa predstavil na svetovom šampionáte juniorov i pretekárov do 23 rokov v Austrálii a bol aj na Ázijských hrách. „Po skončení angažmánu na Tajwane som sa dostal ešte v tom istom roku do Veľkej Británie, kde som spolupracoval so Škótskou kanoistickou asociáciou. Ako člen realizačného tímu Veľkej Británie som bol na juniorskom šampionáte v slovinskom Solkane a vlani som viedol reprezentáciu kajakárok,“ konštatoval Giertl, ktorý sa na začiatku tohto roka rozhodol vrátiť na Slovensko.

Zaujala ho správa o výberovom konaní na post vedúceho slovenského reprezentačného tímu, a tak si podal aj on prihlášku. „Skúsil som to a veľmi ma potešilo, že si vybrali práve mňa. Mám s touto prácou skúsenosti, takže sa pokúsim odovzdať u nás všetko, čo som za štyri roky v zahraničí získal,“ hovoril jazykovo zdatný Lukáš, ktorý si veľmi dobre uvedomuje, že nadviazať na predchádzajúce úspechy bude náročné: „Realizačný tím sa omladil, na trénerských reprezentačných postoch jednotlivých kategórií sú však ľudia, s ktorými sa veľmi dobre poznám. Či už predtým z pretekárskych čias, alebo neskôr z funkcionárskych. Verím, že nájdeme veľmi rýchlo spoločnú reč a úspešne nadviažeme na medaily z olympiád, majstrovstiev sveta i Európy. Na novú pracovnú výzvu sa veľmi teším.“

TRÉNER KAJAKÁROK: RÓBERT OROKOCKÝ (1971)

Dlhé roky mal na starosť všetko, čo sa dialo okolo slovenského vodného slalomu. Teraz si však povedal, že stačilo a rozhodol sa venovať už len našim kajakárkam.

FOTO PETER BRICHTA

„Štrnásť rokov som pracoval ako športový riaditeľ, absolvoval som z tejto pozície štyri olympiády a viac ako 130 reprezentačných akcií. Jednoducho som sa už cítil unavený, a tak som sa rozhodol dať priestor mladším,“ povedal nám Róbert Orokocký, ktorý však od vodného slalomu neodchádza, keďže vo výberovom konaní uspel na pozíciu tréner kajakárok. Je to celkom logické rozhodnutie, veď už roky vedie ako osobný tréner Janu Dukátovú, v súčasnosti našu najlepšiu kajakárku. „V reprezentácii je okrem Jany aj skúsená Kaliská a miesto na európskom šampionáte v Tacene si vybojovala aj mladá, ešte len 18-ročná Mintálová. Pokúsime sa spoločne zladiť ich tak, aby sme dosiahli dobré výsledky nielen individuálne, ale aj v súťaži hliadok, pretože každá medaila má svoju cenu,“ dodal Orokocký.

TRÉNER KAJAKÁROV: TOMÁŠ MRÁZ (1980)

Najvýraznejší výsledky medzi našimi kajakármi dosahuje v poslednom období ešte len 20-ročný Jakub Grigar, ktorého vedie Tomáš Mráz, donedávna aktívny pretekár. Aj jeho potešilo, že mu výberová komisia dala dôveru a poverila ho vedením kategórie, v ktorej stále čakáme na prvé víťazstvo v pretekoch Svetového pohára.

Najúspešnejšší mládežžnícky tréner Tomᚹ Mráz počas slávnostného večera pri príležžitosti oceňovania najlepšších ššportovcov rezortu obrany za rok 2016 Vojenského ššportového centra (VŠC) Dukla v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 26. január 2017. Foto: SITA/Peter Rusko

„V súčasnosti je v reprezentácii generácia kajakárov, ktorá má pred sebou veľkú perspektívu. Nielen Jakub, ktorého trénujem ja, ale aj Halčin a Málek. Všetci traja už dosiahli viacero výborných výsledkov, a tak je predpoklad, že čoskoro by sme mohli vymazať túto nepríjemnú nulu v slovenskom vodnom slalome. Grigar aj na olympiáde v Riu potvrdil, že dokáže rovnocenne súperiť s najlepšími pretekármi,“ skonštatoval Tomáš Mráz a zároveň dodal: „Na prácu reprezentačného trénera sa teším, je to pre mňa nová výzva a spoločnými silami sa pokúsime o čo najviac dobrých výsledkov. O prvé už na európskom šampionáte v Tacene.“

TRÉNER KANOISTOV: STANISLAV GEJDOŠ (1979)

Kategória C1 mužov je výkladná skriňa slovenského vodného slalomu. Matej Beňuš, Alexander Slafkovský i Michal Martikán patria k absolútnej svetovej špičke a to sa do reprezentácie neprebojovali ďalší kanoisti (Mirgorodský či Gajarský), ktorí tiež majú výkonnosť na dobré výsledky. Slafkovského tréner, ktorý sa stal vlani v Liptovskom Mikuláši majstrom Európy, je Stanislav Gejdoš, a post reprezentačného trénera kategórie C1 mužov zverili práve jemu.

Deblovka Tomáš Kučera-Ján Bátik s trénerom Stanislavom Gejdošom. FOTO K-B

Deblovka Tomáš Kučera-Ján Bátik s trénerom Stanislavom Gejdošom. FOTO K-B

„Do výberového konania som šiel s vedomím, že keď si ma vyberú, tak na mňa čaká neľahká úloha pokračovať v predchádzajúcich fantastických výsledkoch v tejto kategórii. Môj predchodca Juraj Minčík bol môj vzor, veľa som sa od neho pri tejto práci naučil. Štyri roky som sa v reprezentácii pohyboval, a tak viem, čo môžem od tejto pozície očakávať,“ konštatoval Gejdoš, ktorý vie, že bude mať na svojich pleciach väčšiu zodpovednosť: „Od našich kanoistov sa na každom vrcholnom podujatí očakáva medaila. Inak to nebude ani teraz na ME v Tacene, na konci sezóny na svetovom šampionáte v Pau a na budúci rok opäť na všetkých vrcholných podujatiach. Veľké zmeny nebudú, Martikán napríklad naďalej bude na reprezentačných akciách komunikovať so svojím otcom a aj Beňušovi určite nebudem brániť, aby konzultoval aj so svojím trénerom Ostrovským. Je na nás, aby sme v medailovom trende udržali túto kategóriu čo nadlhšie.“

TRÉNER DEBLKANOISTOV: PAVEL OSTROVSKÝ (1978)

Kategória C2 je v tomto roku v zvláštnej situácii, pretože už je len otázka týždňov, keď sa definitívne potvrdí, že vypadne z programu OH 2020 v Tokiu. Samozrejme, že tento fakt výrazne poznačí jej budúcnosť a hoci sa v nej naďalej bude bojovať o medaily na majstrovstvách sveta i Európy, už nebude v centre pozornosti ako olympijské disciplíny. Veľmi dobre si to uvedomuje aj Pavel Ostrovský, nový reprezentačný tréner našich debloviek:

FOTO JANO KOLLER, denník Šport

„Po Minčíkovom odchode na post šéfa ŠCP som sa stal kormidelníkom úspešných pretekárov a teraz som dostal dôveru aj ako reprezentačný tréner debkanoistov. Je to pre mňa veľa nového, ale zároveň aj veľká zodpovednosť. Naše deblovky sú extratrieda, každá jedna sa môže stať majstrom sveta či Európy a spoločne dosahujú dobré výsledky aj v hliadke. Ja sa však na túto prácu teším, pokúsim sa úspešne nadviazať na robotu mojich predchodcov. Viem, že nad kategóriou C2 visí v tejto chvíli otáznik, ale týmto sa teraz nezaoberám. Táto kategória bude naďalej pokračovať na vrcholných podujatiach – okrem olympiády – bude sa v nej bojovať o medaily a ja verím, že v hre budú stále aj slovenského deblovky.“

TRÉNER KANOISTIEK: JURAJ ONTKO (1964)

Najstarší v realizačnom tíme našich vodných slalomárov je Juraj Ontko, ktorému zverili práve najmladšiu kategóriu kanoistiek. Bývalý vynikajúci kanoista, ôsmy z OH 1992 v Barcelone, je v náročnej úlohe človeka, ktorý má doviesť slovenskú kanoistku k úspešnému štartu na OH 2020 v Tokiu.

Na snímke slovenské reprezentantky v kategórii C1 zľava Simona Glejteková, Monika Škáchová, Simona Maceková s trénerom Jurajom Ontkom pred odchodom na majstrovstvá Európy vo vodnom slalome v slovinskom Tacene 26. mája 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Michal Svítok

„Nie som v tom sám, verím, že spoločnými silami by sme to mohli zvládnuť,“ hovorí Ontko, ktorý si uvedomuje, že sme v tejto kategórii určitý čas premeškali. „Neskoro sme zachytili nový trend medzi kanoistkami a teraz sa pokúšame dohnať zameškané. Nie je to ľahké, ale zdá sa, že sa nám to pomaly začína dariť. Máme štyri kanoistky – Škáchová, Glejtejová, Maceková a Stanovská, z ktorých by jedna mohla štartovať v Tokiu. Či aj úspešne, to ukáže najbližšia budúcnosť. Dievčatá už vlani v pretekoch Svetového pohára naznačili, že majú na finále, musia však stabilizovať svoju výkonnosť na ešte vyššej úrovni. Chce to čas, trpezlivosť a najmä veľa práce na tréningoch a odriekania v osobnom živote. Dievčatá sú však mladé, ani jedna z nich nemá ešte ani dvadsať rokov, takže šanca, že to dokážu, tu je.“

Slovenský vodný slalom vstupuje do nového olympijského cyklu s novým impulzom na reprezentačných trénerských postoch. Aká úroda sa bude zbierať na divokej vode v roku 2020 v Tokiu?

JÁN JEŽÍK, denník šport

 

31 May 2017Správy