Dukátová so striebrom v celkovom hodnotení SP

5. KOLO SVETOVÉHO POHÁRA * PAU (FRANCÚZSKO) * 14. – 16. AUGUSTA 2015

Pau logo

Siedmy rok po sebe si slovenská kajakárka Jana Dukátová vybojovala umiestnenie v prvej trojke prestížneho seriálu Svetového pohára ICF. S bilanciou 4-2-1 32-ročná Bratislavčanka jednoznačne potvrdila, že patrí medzi svetovú elitu. Tohtoročným striebrom zopakovala medailové umiestnenie z predchádzajúcej sezóny.

Vo finále SP 2015 vo francúzskom Pau si vypádlovala šiestu priečku. Pri rovnakom bodovom zisku v celkovom hodnotení ako Corrina Kuhnleová však musela prenechať prvé miesto Rakúšanke, ktorá skončila vo Franúzsku tretia.

“Šestnásta bránka ma mrzí. Príliš skoro som ju začala točiť a potom som zostala visieť vo valci. Tam som nechala triumf, čo ma pochopiteľne neteší. Na druhej strane, Corinna je moja večná súperka. Dva roky späť som ju zdolala tesne ja, minulý rok som s ňou o pár bodov prehrala, tento rok máme rovnaké skóre, ale keďže sa umiestnia lepšie vo finale v Pau, opäť zvíťazila,” poznamenala Jana Dukátová.

Dukátovej odovzdal pred pretekmi v Pau trikot líderky priebežného poradia SP Tony Estanguet. Napokon sa bodovo musela podeliť s Corrinou Kuhlneovou, ktorá však vďaka lepšiemu umiestnieniu vo finále zvíťazila. FOTO ICF

Pretekárku Národného športového centra teší, že sa jej na každých pretekoch podarilo prebojovať do finále, aj vďaka čomu mám v internom boji o Rio 2016 už šesť bodov. “Nesústredím sa na získané body, ale na jednotlivé preteky, ktoré ma ešte čakajú. Pevne verím, že formu sa mi podarí potvrdiť aj na majstrovstvách sveta v Londýne,” dodala Jana Dukátová.

Jana Dukátová FOTO MAREK ZWOLINSKI

Úsmev na tvári mal aj Dukátovej tréner Róbert Orokocký. “S druhou priečkou v celkovom hodnotení Svetového pohára nemôžem byť nič iné ako spokojný. Jana sa siedmy raz po sebe umiestnila v prvej trojke, čo je jasný znak jej sily. Vo finále síce urobila chybu na šestnástej bráne, ale nevzdala sa, bojovala do konca. Šesť bodov v nominačnom súboji o Rio 2016 je dobrý štart, ale my ideme od pretekov k pretekom. Treba sa sústrediť na každý výkon osobitne,” skonštatoval Orokocký.

Vo finále deblkanoistov triumfovali českí reprezentanti Jonáš Kašpar a Marek Šindler. Slovenskí bratranci Ladislav a Peter Škantárovci obsadili 5. miesto a v celkovom účtovaní SP C2M obsadili 8. priečku. Víťazmi Svetového pohára sa stali Francúzi Gauthier Klauss, Mathieu Péché, ktorým stačila na potvrdenie celkového triumfu 2. priečka z finálových pretekov na domácej divokej vode.

Bratranci Škantárovci boli jedinými slovenskými účastníkmi finále C2 v Pau. Tomáš Kučera a Ján Bátik finišovali v semifinále na nepostupovom 12. mieste a trojnásobní olympijskí šampióni bratia Pavol a Peter Hochschornerovci pokazili nájazd na bránku číslo 3 a s 54 trestnými sekundami skončili až na 18. priečke.

VÝSLEDKY Z PAU – NEDEĽA

K1 ženy – finále: 1. Emilie Ferová (Fr.) 103,53 (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 103,90 (0), 3. Corinna Kuhnleová (Rak.) 106,48 (2), 4. Kateřina Kudějová (ČR) 108,69 (2), 5. Eva Terceljová (Slovin.) 109,08 (0), 6. Jana Dukátová (SR) 110,85 (0), 7. Maialen Chourrautová (Šp.) 111,83 (2), … 17. Elena Kaliská (SR) 122,70 (2) – nepostúpila do finále

C2 muži – finále: 1. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 107,65 (90), 2. Gauthier Klauss, Mathieu Péché (Fr.) 109,32 (0), 3. Yves Prigent, Loic Cervella (Fr.) 109,88 (0),…5. Ladislav Škantár, Peter Škantár 112,19 (0)

KONEČNÉ PORADIE SP (PO 5 PRETEKOCH)

K1 ŽENY: *1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 264 bodov, *2. Jana Dukátová (SR) 264, 3. Jessica Foxová (Aus.) 252, 4. Maialen Chourrautová (Šp.) 250, 5. Kateřina Kudějová (ČR) 242, 6. Jasmin Schornbergová (Nem.) 216,… 21. Elena Kaliská 103, 43. Kristína Nevařilová (obe SR) 26
* o poradí na prvých dvoch priečkach rozhodlo lepšie umiestnenie vo finálových pretekoch SP

C2 MUŽI: 1. Gauthier Klauss – Matthieu Peche (Fr.) 306, 2. Jonáš Kašpar – Marek Šindler 276, 3. Ondřej Karlovský – Jakub Jáně (všetci ČR) 265, …8. Ladislav a Peter Škantárovci 150, 9. Tomáš Kučera – Ján Bátik 140, 16. Pavol a Peter Hochschornerovci (všetci SR) 93

PORADIE V NOMINÁCII NA OH RIO 2016 PODĽA NOMINAČNÝCH KRITÉRIÍ (PO 2 PRETEKOCH)
K1 ŽENY: 1. Dukátová 6, Kaliská 2
C2 MUŽI: 1. Škantárovci 4, 2. Hochschornerovci 2

zdroj: Lucia Antolová, SZKDV