Z Kanuparku tri zlaté a dve bronzové!

MAJSTROVSTVÁ EURÓPY V KANOISTIKE NA DIVOKEJ VODE * 28. MÁJA – 31. MÁJA * MARKKLEEBERG, NEMECKO

ME_logo

Slovensko vyhralo na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v nemeckom Markkleebergu medailovú bilanciu krajín a zopakovalo si tak veľký úspech z vlaňajšieho európskeho šampionátu vo Viedni. Postarali sa o to najmä naše hliadky, keď zlato získali kanoisti, kajakárky aj deblkanoisti! V individuálnych súťažiach si Slováci vybojovali dva bronzy – kanoista Matej Beňuš a nečakane aj kajakár Andrej Málek. Na ME Slovensko získalo celkovo už 81 medailí (40 – 21 – 20).

BEŇUŠ BRONZOVÝ

O prvý vzácny kov v Markkleebergu sa postaral pre slovenskú výpravu kanoista Beňuš, ktorý skončil bronzový, keď ho od zlatého Slovinca Savšeka delilo 2,48 s. Tesne pred finále sa prehnal nad Kanuparkom silný dážď, ale trvalo len pár minút, aby sa silný vietor utíšil, zasvietilo slnko a singlisti mali prijateľné počasie, ktoré doprialo aj Beňušovi. „Som prekvapený, že s takou jazdou mám medailu,“ hneď reagoval. „Celú spodnú polovicu trate som bojoval, bola až nezrozumiteľne v druhej časti postavená na ľavákov, kým ja som pravák. Na prvom medzičase som mal náskok 3,5 s, v spodnej časti som neurobil žiadnu väčšiu chybu a náskok som predsa len stratil.“

Benus

Bronz však teší, Matej si ním rozšíril zbierku na ME na tri individuálne medaily (0 – 1 – 2): „Z minima som vyťažil maximum, na dvoch ľavákov, ktorí ma zdolali, som časovo nemal. Spokojný som, no nemám k tomu aj primeranú radosť. Praváci to mali nesmierne ťažké, inak sme však chodiť nemohli, buď by sme príliš riskovali, alebo sme si museli zvoliť cestu naokolo bránky. Táto medaila ma určite povzbudila, sú to druhé najdôležitejšie preteky v sezóne, takže som veľmi spokojný.“

FOTO PETER MINČÍK

FOTO PETER MINČÍK

Aj Beňušov tréner Juraj Minčík svojho zverenca zo Športového centra polície chválil, pretože postavené bránky priali viac ľavákom a brzdili pravákov: „Ak sa na to pozrieme odborne, sme veľmi neradi, keď sa takáto trať postaví, lebo to nie je vierohodné a predovšetkým rovnaké. Toto by sa nemalo stávať aj preto, že sa jazdí na desatinky, stotinky. Maťo do polovice trate viedol o tri, štyri sekundy a dole to všetko na ľavákov, ktorí mali v závere miernu výhodu, stratil. Kto je však výnimočný, mal by aj napriek tomu vyhrávať.“

Minčík je však s Beňušovým bronzom spokojný: „Boli sme tu prezieravo pred tromi týždňami na sústredení, lebo sme vedeli, že tréningov bude málo. Veľmi som optimista nebol, že Matej vydrží na medailovom mieste, za ním štartovali ešte dvaja ľaváci, Čech Ježek to našťastie pre nás pokazil. Matej si zaslúži poďakovanie, celý víkend to nebolo stopercentné, no napriek tomu získal medailu, čo teší dvojnásobne.“

MÁLEK BRONZOVÝ

Príjemný šok spôsobil pre našu výpravu kajakár Andrej Málek, ktorý bol na začiatku sezóny tretí na MS do 23 rokov v Brazílii a teraz – pri seniorskej premiére na európskom šampionáte – nečakane skončil opäť bronzový. „Finálová jazda bola dobrá, jedna chybička ma mrzí, ale na takejto trati sa ťažko všetkému vyhnúť. Bolo to s jedným ťukom, ten najviac mrzí, no loď mi šla tak, ako som si predstavoval. Vo finále však všetci idú cez bránky natesno, ťuky sa pritrafia, nikto nekalkuluje, či niečo vypustí,“ povedal Málek.

Andrej Málek. FOTO LUKÁŠ KENDRA

Andrej Málek. FOTO LUKÁŠ KENDRA

Zverenec Pavla Ostrovského v bratislavskom Športovom centre polície bol s pohľadom na výsledkovú tabuľu spokojný: „Sú to moje prvé majstrovstvá Európy medzi seniormi, dúfal som, že skončím v prvej dvadsiatke, s ňou by som bol spokojný, takže je zrejmé, že som aj sám seba prekvapil. Na začiatku sezóny som zmenil loď, pomohlo mi to. Keď sa rozbehne, už to ide, ale naopak, keď sa na začiatku trápite, ťažko sa dostávate do správneho tempa. Keď je medaila, je to už ozajstný úspech. Všetko sa maže, aj finálový dotyk, teraz prežívam šťastné chvíle. Nejaké ciele ma lákajú, no predčasné by bolo o nich hovoriť, aj o olympiáde, kam si treba vyjazdiť miestenku.“

Ostro

Tréner reprezentácie kajakárov Peter Cibák k Málekovmu skvelému vystúpenie pridal: „My sme od Andreja dosť čakali, potešilo nás, že to prišlo takto rýchlo. Dokázal to už na nedávnych majstrovstvách sveta do 23 rokov s bronzom, je v ňom veľká perspektíva. Výborne sa s ním spolupracuje, vychádzame dobre, a to je základ všetkého, dá si vždy poradiť. Teraz máme silnú trojicu kajakárov, v ktorých sa ukrýva veľa, buď to vyjde jednému, alebo druhému.“

Naši kajakári začali v Markkleebergu bojovať aj o nominačné body pre účasť na MS v Londýne. Po ME má Málek 5, Halčin 2 a Grigar 1 bod. Druhé nominačné preteky bude 19. – 21. júna SP v Prahe, kde sa predstavia Halčin, Šajbidor a Ľ. Janček.

HLIADKA KANOISTOV ZLATÁ

V pretekoch tímov sa slovenskí kanoisti Martikán, Slafkovský a Beňuš vrátili na zlatý piedestál, ktorý vlani vo Viedni opustili s bronzom. Zvíťazili s náskokom 2,67 s pred Čechmi a 4,21 sekundy pred Britmi. Po dvoch bronzoch sa tak mohla nad kanálom rozozvučať slovenská hymna.

hliadka 3xC1

„Keď neprší, aspoň kvapká, je to určitá útecha,“ povedal Slafkovský, ktorý skončil pre 6 trestných sekúnd v C1 až šiesty, ale z ME má už ôsme zlato (8 – 5 – 3). „Mrzia ma ťuky, aj v hliadkach, našťastie to stačilo a kvôli mne sme neprišli o zlato. Papierovo sme vo svetovom renkingu najvyššie, niektorí okolo nás nám dali prezývku dream-tím, asi vystihli našu silu. Silný vietor nám narobil problém, je to najhoršie, čo môže počasie pre nás pripraviť.“ Dve medaily pre Beńuša, po bronze aj zlato v hliadkach, výborná bilancia a jeho celková z ME je (6 – 1 – 2): „Poznáme sa za tie roky ako tím, od roku 2007, keď som štartoval na ME, tak som mal vždy zlato. Porovnať moje dve medaily je jednoduché, individuálna v olympijskej disciplíne je vždy vyššie. Každá sa však ráta, treba si ich uctiť rovnocenne.“ Martikán sa členom tímu poďakoval, keď do svojej zbierky pridal už 13. zlato z ME (13 – 4 – 1): „Ďakujem im, že sme opäť na výslní. V tímovej súťaži sa nám darí, ťažko nás niekto v bilancii predbehne. Verím, že ešte takto vydržíme. Individuálne preteky sa mi nevydarili, keby som sa rozčuľoval, tak mi to nepomôže. Priority v tomto roku sú dané, ak som mal v individuálnych pretekoch kúsok smoly, možno budem mať v ďalších kúsok šťastia.“

Podľa rozhodnutia jury fúkalo počas jázd posledným trom hliadkam singlistov tak výrazne, že umožnila Slovincom štart opakovať. Ak by zajazdili najrýchlejší čas, tak by sa menilo poradie a ohrozilo by tak slovenské zlato. Aj naši dostali ponuku na opakovaný štart, tú však odmietli. Nakoniec spravodlivosť zvíťazila a Slovinci obsadili až 9. miesto.

Blízko k medaile boli v tímoch kajakári Halčin, Málek a Grigar. Dlho svietili na 2. mieste a až predposlední Briti a poslední Nemci ich zosunuli na nevďačnú 4. priečku.

DUKÁTOVÁ BEZ FINÁLE

Nedeľa sa začala pre slovenskú výpravu nečakaným výpadkom kajakárky Jany Dukátová, ktorá skončila v semifinále až dvanásta a od postupovej desiatky ju delilo 2,67 sekundy. „Prežívam veľké sklamanie, na tejto trati som mala na oveľa lepší výsledok,“ hodnotila svoj výkon. „Jazda bola v podstate dobrá, len v spodnej časti som podišla jednu bránku, takže som výrazne stratila. Navyše ma zaťažil jeden dotyk v kombinácii, v ďalšej poslednej som sa snažila o rýchlejší riskantnejší prejazd, a to aj napriek únave, ale už som nestačila stratu zlikvidovať.“

Naša najlepšia kajakárka vie, že mala na viac: „Bola som vo výbornej forme, aj vďaka našim fyzioterapeutom a realizačnému tímu, strašne ma tento výsledok mrzí. Už tretí rok sa zdravotne trápim, až túto zimu sa presne zistilo, čo mi je. Sú to problémy s chrbtom, zlepšuje sa to každý mesiac, je to na dobrej ceste. Na tejto technickej trati som mohla bojovať o medailu.“

DEBLKANOISTI BEZ MEDAILY

Sklamaní sme boli aj po súťaži deblkanoistov, v ktorej sa obhajcovia titulu Ladislav a Peter Škantárovci nedostali ani do finále. „Ťažko niečo dodať, jazda nám nevyšla, hore sme išli celkom v pohode, ale od polovice trate sme začali robiť chyby a ťukali sme,“ popísal chyby Peter Škantár. „Snažili sme sa to uponáhľať, no nedalo sa, jednoducho to nevyšlo. Aj keby sme sa vyhli veľkej chybe na 22. bránke, tak by to asi nestačilo na postup, v desiatke to bolo dosť nasekané. Už dlho sme takú obrovskú chybu neurobili. Je to sklamanie, ale z druhej strany je to aj o poučení, aby sme sa takýmto výpadkom v budúcnosti vyhli.“ Vo finále chýbali aj Tomáš Kučera – Ján Bátik, ktorí presne vedeli, prečo. „Dotkol som sa prilbou tyčky na šiestej bránke, a to nás stálo postup, mohli sme byť ôsmi,“ upresnil Bátik.

V bojoch o medaily sa tak predstavili z našich iba Pavol a Peter Hochschornerovci, ale vo finále nazbierali až šesť trestných sekúnd, čo stačilo len na 9. miesto. „Snažili sme sa ísť na doraz, ale užšie bránky nám robili problémy, preto sme ťukali. Aj ich extrémna nízkosť nebola dobrá. Pre nás budú dôležitejšie merania síl, dobrým výsledkom by sme si však zdvihli náladu a chuť, takto sa musíme cez to nejako prehrýzť. V porovnaní s konkurenciou nám treba dostať do jazdy pohodu a istotu, to nemáme. Len dúfam, že sa počas sezóny dostaneme do laufu a pôjde to ľahšie,“ skonštatoval Peter Hochschorner.

V NEDEĽU DVE ZLATÉ HLIADKY!

Po nečakanom výpadku Dukátovej v individuálnej súťaži asi málokto veril, že Slovenky budú v hliadkach bojovať o medailu. Na rozdiel od súperiek však neurobili toľko chýb a nakoniec sa tešili z nečakaného triumfu. Do nedele mali naše kajakárky v hliadkach dve zlaté na ME z rokov 2005 a 2006, teraz k nim po dlhom čase pribudla tretia. Pre Nevařilovú a Zárubovú to boli prvé cenné kovy na kontinentálnych seniorských šampionátoch. Určite sme to nečakali. Jazda nebola zlá, bola síce s chybami, ale menšími ako súperky. V cieli som si vravela, že to bude pekné miesto, no netušila som, že z toho vznikne medaila, dokonca zlatá. Je to úžasná premiéra pre mňa, vykompenzovala som si neúspech z pretekov jednotlivcov,“ povedal mladá Zárubová.

zlate hliadky

Vo finále 3xC2 Slováci v zložení Hochschornerovci, Škantárovci a Kučera – Bátik obhájili prvé miesto z Viedne. „Hochšíci“ si zároveň pripísali na svoje konto už jubilejný desiaty titul majstrov Európy, z toho štvrtý v hliadkach. „Sme radi, že sme zdolali aj domácich Nemcov, boli veľmi silní. Súlad nám klapal, na tréningu sme si vyskúšali dve jazdy. Nebolo toho veľa, no obyčajne to funguje vtedy, keď to nepreháňame,“ skonštatoval Peter Hochschorner.

PREČO FINÁLE BEZ MARTIKÁNA?

Vlaňajší vicemajster Európy Michal Martikán obsadil medzi 20 semifinalistami až 18. miesto. Na príčine bolo 50 trestných sekúnd na bránke číslo 7.

Martikánovi dlho svietili len dve trestné sekundy a pädesiatku mu namiesto nich pripísali až dodatočne. Podľa jury si odsunul bránku. Vedúci slovenskej výpravy Róbert Orokocký dlho konzultoval v dovolaní sa na osudný moment so šéfom rozhodcov, no nepochodil. Podľa pravidiel aj keď traja rozhodcovia na bránke sa zhodnú, ďalší dvaja videorozhodcovia môžu mať pochybnosti, a potom sporný moment vyrieši jury. „Tentoraz sa obrátila moderná technika proti nám,“ povedal Róbert Orokocký. „Hlavný rozhodca i videorozhodca päťdesiatku potvrdili, na tomto fakte sa už nič nedalo zmeniť.“

Martikán vnímal rozruch okolo seba s rozvahou a pokojne vysvetliť celý moment: „Zo spodku som tyčku videl, v bránke som bol natesno s hlavou, myslel som si, že je to v poriadku, rozhodcovia však dodatočne rozhodli, že nie. Treba to prijať, aj keď si nemyslím, že to bolo stopercentné rozhodnutie, no už to nezmením. Pozrel som si aj video, ale to je ťažké, keď sa pozeráte z jedného uhla. Najlepšie som to videl z vody, bol som tam naozaj veľmi natesno, nebola to však jednoznačná päťdesiatka, o ktorej by som mohol povedal, že sa rozhodlo správne.“

Michal Martikán. FOTO MICHAELA DAILEE

Michal Martikán. FOTO MICHAELA DAILEE

Prežívanie býva často emotívne a u Martikána je to aj teraz. „Vždy to bolo ťažké a stále to je ťažké, lebo mi záleží na tom, ako jazdím. Samozrejme, že ma to veľmi mrzí. Jazda bola aj o pár drobných chybách a aj sila v zábere ešte nebola úplná. V semifinále som ešte na doraz nemusel zaberať, rezervy tam boli jednoznačne, myslel som si, že úplne zo seba sily vydám až vo finále,“ povedal Martikán.

Jeho otec Jozef Martikán inkriminovaný prejazd nevidel: „Prebiehal som okolo nej. Okolie pri bránke však zareagovalo v prospech Miša, ale ono nerozhoduje. Viacerí tvrdili, že päťdesiatka nebola, no nedá sa s tým už nič robiť. Strašne ma to mrzí, bola to jazdecká chyba, ešte si myslel, že to pred valcom strhne, no valec mu loď skôr pustil ako to strhol a tyčku ťukol zvonku. Inak bol Mišo pripravený dobre, síce nikdy neviete, ako sa to skončí, ale v tréningu to bolo v pohode a myslím si, že vo finále by sa ešte zrýchlil.“

zdroj: JÁN JEŽÍK + TASR, denník Šport

FAKTY Z MARKKLEEBERU
FINÁLE
SOBOTA
C1 MUŽI: 1. Savšek (Slovin.) 97,70/2, 2. Tasiadis (Nem.) 98,15/2, 3. Beňuš 100,18/0, … 6. Slafkovský 102,15/6, nepostúpil do finále 18. Martikán (všetci SR) 148,03/50.
K1 MUŽI: 1. Neveu (Fr.) 90,80/0, 2. Grimm (Nem.) 92,07/0, 3. Málek 94,02/2, …. 15. Halčin (obaja SR) 203,03/104.
C1 ŽENY: 1. Woodsová 123,13/4, 2. Franklinová (obe V. Brit.) 125,85/4, 3. Vilarrublová (Šp.) 127,89/4.
3xC1 MUŽI: 1. Slovensko (Martikán, Slafkovský, Beňuš) 115,03/6, 2. Česko (Jáně, Ježek, Rak) 117,70/2, 3. Veľká Británia (Florence, Westley, Burgess) 119,24/4.
3xK1 MUŽI: 1. Nemecko (Schubert, Aigner, Grimm) 105,76/2, 2. Veľká Británia (Hounslow, Clarke, Forbes-Cryans) 108,01/0, 3. Taliansko (Molmenti, Romeo, De Gennaro) 109,81/2, 4. Slovensko (Halčin, Málek, Grigar) 111,08/4.
3xC1 ŽENY: 1. Španielsko (Vilarrublová, Olazabalová, Van der Knijffová) 158,72/16, 2. Česko (Hošková, Jančová, Fišerová) 160,41/10, 3. Veľká Británia (Woodsová, Franklinová, Gibsonová) 161,19/16.

NEDEĽA
K1 ŽENY: 1. Chourrautová (Šp.) 108,09/2, 2. Funková (Nem.) 108,52/4, 3. Kudějová (ČR) 109,30/0, nepostúpila do finále 12. Dukátová (SR) 114,41/2.
C2: 1. Behling – Becker 104,46/0, 2. Anton – Benzien (všetci Nem.) 104,72/0, 3. Florence – Hounslow (V. Brit.) 106,06/2, … 9. Pavol a Peter Hochschornerovci 112,80/6, nepostúpili do finále 12. Kučera – Bátik 112,94/2, 15. L. a P. Škantárovci (všetci SR) 117,11/6.
3xK1 ŽENY: 1. Slovensko (Dukátová, Nevařilová, Zárubová) 133,95/6, 2. Poľsko (Pacierpniková, Zwolinská, Cwiková) 136,50/6, 3. Francúzsko (Lafontová, Ferová, Bouzidiová) 141,90/12.
3xC2: 1. Slovensko (Pavol a Peter Hochschornerovci, L. a P. Škantárovci, Kučera – Bátik) 131,24/6, 2. Česko (Karlovský – Jáně, Kašpar – Šindler, Koplík – Vrzáň) 131,93/8, 3. Rusko (Obrazcov – Suslov, Larionov – Kuznecov, Popov – Vojnalovič) 140,46/12.

MEDAILOVÁ BILANCIA

  1. SLOVENSKO 3 0    2
  2. Nemecko 2 4 0
  3. Španielsko 2 0    1
  4. V. Británia 1 2 3
  5. Francúzsko 1 0    1
  6. Slovinsko 1 0    0
  7. Česko 0 3    1
  8. Poľsko 0 1 0
  9. Taliansko 0 0    1
  10. Rusko 0 0 1

 

2 Jun 2015Správy