Našliapal 6500 výškových metrov!

Kanoista Alexander Slafkovský má za sebou výbornú sezónu. V jej úvode sa stal vo Viedni majstrom Európy, aj v 4. kole Svetového pohára v španielskom Seu d’Urgell sa tešil z víťazstva a v celkovom poradí SP v C1 obsadil 4. priečku. Na svetovom šampionáte v Deep Creeku sa tiež prebojoval do finále, v ktorom skončil siedmy, najlepšie z našich kanoistov.

Sašo sa však pozerá už dopredu, vie, že nadchádzajúci rok bude veľmi dôležitý, pretože sa začne boj o olympijské miestenky. A z tria našich skvelých singlistov Slafkovský, Martikán, Beňuš sa na OH 2016 do Ria dostane len jeden. Úradujúci majster Európy na olympiáde ešte nikdy neštartoval, takže o jeho motivácii niet pochýb. „Samozrejme, že v Riu by som nechcel chýbať, ale do Brazílie ešte vedie veľmi dlhá a najmä náročná cesta,“ začal Alexander Slafkovský.

Aby bola o niečo ľahšia, základ dobrej prípravy musí položiť už v zime. O Sašovi je známe, že má veľmi blízku ku skialpinizmu. Sezónu v tomto náročnom športe odštartoval doma nedávnym výstupom na Chopok a minulý týždeň zase strávil štyri dni v rakúskom Söldene, kde našiel ideálne podmienky.

„Sústredenie, na ktoré chodíme začiatkom decembra vždy podľa snehových podmienok, sa stáva pravidlom. Tá istá partia sme na ňom boli už tretí rok. Spolu so mnou aj horský vodca Miki Knižka a bývalý reprezentant v skialpinizme Martin Dlugolinský. Tentoraz sme si zvolili destináciu Sölden v Rakúsku, pretože prítomnosť ľadovca a nadmorská výška cez 3000 m zabezpečovali kvalitný tréning a najmä dobré snehové podmienky,“ pokračoval Slafkovský, ktorý si takéto sústredenie plánuje zakaždým na začiatok decembra, aby sa dobre rozšliapal pred nadchádzajúcou skialpinistickou sezónou.

„Plán bol prekonať počet nastúpaných výškových metrov z minulého roka, čo bola celkom výzva. Každý deň sme sa dostali až nad výšku 3000 metrov nad morom, takže pohyb vo vysokohorskom teréne a spánok v nižších výškach by nás mal dobre pripraviť na zimnú sezónu.“

Čo všetko Slafkovský a spol. stihli za štyri dni?

PRVÝ DEŇ

„Po prichode do Söldenu sme si dali na zahriatie jeden výšľap s prevýšenim 1000 m a podarilo sa nám nájsť pekný zľab s čerstvým prašanom, ktorým sme sa zlyžovali dolu.“

unnamed

DRUHÝ DEŇ

„V pláne sme mali našliapať aspoň 2000 výškových metrov, ale nakoniec sme si pre zlú viditeľnosť zvolili trasu so štyrmi výšľapmi a nastúpali 1900 m. Posledný výšľap a zjazd sme šli úzkym a strmým žľabom so sklonom vyše 40 stupňov. V jeho závere sme si už dokonca museli dat lyže na batohy a došliapať to pešo.“

saso4

TRETÍ DEŇ

„Bol náročný v tom, že sme sa rozhodli šliapať úplne zdola z dediny Sölden (1300 m nad morom) až na vrcholovú stanicu ľadovca (3300 metrov nad morom), takže sme museli zdolať aj 7 km dlhú dolinu a na jeden výšľap sme následne spravili 2000 m výškových metrov. Stálo to však za to, pretože sme videli perfektné podmienky na lyžovanie, čo sme aj využili. V prašane sme sa zlyžovali na druhu stranu ľadovca, a tak sme nakoniec v tento deň našliapali 2200 výškových metrov.“

saso2

ŠTVRTÝ DEŇ

„Pre zavretú cestu na ľadovec sme sa presunuli o dolinu ďalej do strediska Obergurgl, kde sme ešte nikdy neboli a objavili sme tam úžasne podmienky na skialpinizmus vo voľnom teréne. Nasledovali sme stopu domácich skialpinistov a po troch výšľapoch a nádherných zjazdoch v žľaboch s novým prašanom vo výškach okolo 3000 metrov, sme v záverečný deň našliapali ešte 1400 výškových metrov.“

saso

Slafkovský po návrate na Slovensko žiaril spokojnosťou: „Boli sme síce patrične unavení, ale krátke skialpinistické sústredenie v Rakúsku bolo super. Splnili sme si daný cieľ a na začiatok sezóny sme za štyri dni našliapali 6500 výškových metrov.“

Prekonať to na budúci rok bude pre Slafkovského veľmi náročné.

JÁN JEŽÍK, denník Šport

17 Dec 2014Správy