Úspechy Martikána a Hoschornerovcov sú nezopakovateľné

Slovenský vodný slalom má za sebou zvláštny rok. Najprv veľmi úspešné vystúpenie na ME vo Viedni, potom ešte lepší seriál Svetového pohára, ale na MS v Deep Creeku to našim slalomárom nevyšlo celkom podľa ich predstáv. Čo je však ešte dôležitejšie, nezadržateľne sa blížia olympijské hry v Riu de Janeioro, takže tém na rozhovor s Róbertom Orokockým, športovým riaditeľom Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode, bolo na záver uplynulej sezóny dosť.

Ako sa s odstupom času pozeráte na výsledky slovenských slalomárov na svetovom šampionáte?

„Vo všeobecnosti bol rok 2014 pre nás úspešný, získali sme množstvo medailí. Na niekoľkých vrcholných podujatiach sme sa opäť stali najúspešnejšou federáciou a porazili aj také silné vodnoslalomárske krajiny, ako sú Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia. Majstrovstvá sveta nám však na záver skreslili celý obraz. Priniesli sme z nich síce štyri medaily, ale len jeden z bronz z olympijských disciplín a to mohlo utvoriť dojem, že sme poľavili. Nie je to však tak.“

Vraj sa niekde hovorilo o tom, že vedenie ICF kritizovalo trať na MS v Deep Creeku. Je to pravda?

„Áno, hovorilo sa o trati. Existuje manuál stavby tratí, podľa ktorého by mali ich jednotliví stavitelia postupovať. Finálne rozhodnutie je však aj tak na samotnom staviteľovi. Nakoniec sa vždy medaily rozdelia, niektorí sú šťastní, iní smutní a niekedy nastane odborná debata, či trať ovplyvnila výsledky alebo nie. Je pravda, že sa dosahovali sa nej veľmi dlhé časy a aj bránky boli postavené dosť zvláštne.“

Zlatá hliadka kanoistov. FOTO NINA JELENC

Zlatá hliadka kanoistov. FOTO NINA JELENC

Pretekári si nedali veľa času na oddych a niektorí už majú za sebou prvé sústredenie v Londýne. Prečo ste sa rozhodli tam ísť a kto všetko tam bol?

„V Londýne budú o necelý rok majstrovstvá sveta a zároveň aj kvalifikácia na OH 2016 v Riu. Znamená to, že tam budeme teraz cestovať častejšie. Michal Martikán, Jana Dukátová, Alexander Slafkovský a Elena Kaliská využili možnosť tréningu už túto jeseň. Každý z nich odcestoval na sústredenie s iným zámerom. Niektorí si testovali na tomto type vody modely lodí a iní si zase najazdievali terén.“

Vy ste zároveň aj tréner Jany Dukátovej, ktorá skúša na kajaku fine, akési kormidielko. Na čo slúži a bude s tým aj jazdiť?

„Jana otestovala niekoľko modelov, aby si vybrala, ktorý jej bude najlepšie vyhovovať na budúcu sezónu. Skúšala aj spomínané finy, čo je asi najnovší technický trend vo vodnom slalome. Jazdia s tým majstri sveta aj olympijská víťazka z Londýna Francúzka Ferová. Potrebovali sme si vyskúšať, ako sa správa kajak s týmto doplnkom, aby sme mali dostatok informácií. Či ho Jana bude aj používať, ukáže čas.“

FOTO PETER BRICHTA

FOTO PETER BRICHTA

Budúci rok je predolympijský, čiže je veľmi dôležitý, pretože sa bude bojovať o olympijské miestenky, ale zároveň sa rozbehne aj nominačný boj u nás o miesto na OH 2016 v Riu. Aká je filozofia zväzu, kedy budú definitívne známe nominačné kritériá do Ria?

„Najdôležitejšie je určiť si, kedy má byť nominácia na olympiádu uzavretá. Pred OH v Londýne sme ju ukončili príliš neskoro, čiže určite by sme ju chceli uzavrieť skôr. Rovnako musíme myslieť na to, že neistota v termínoch dostavby areálu môže spôsobiť horšie plánovanie tréningu na olympijskej trati. Tieto dva faktory výrazne ovplyvňujú naše strategické rozhodnutie, akým spôsobom pripravíme nominačný kľúč. Každopádne by sme však chceli mať istotu, že ktorúkoľvek loď na OH pošleme, chceme, aby bola reálny potencionálny medailista.“

Očakávajú sa dramatické nominačné súboje – v C2 si to medzi sebou rozdajú Hochschornerovci a Škantárovci, v K1 Dukátová a Kaliská, v C1 dokonca Martikán, Slafkovský a Beňuš. Bude medzi nimi známe už na budúci rok, kto z nich pôjde do Ria?

„Kľúč nominácie na OH ešte nie je uzavretý, ale ak bude v niektorej kategórii výrazne lepšia loď ako ostatné, môže sa stať, že bude do Ria nominovaná už v roku 2015. V opačnom prípade to bude až v roku 2016.“

Predpokladáme, že si konečne vybojujú olympijskú miestenku aj naši kajakári. Kto z nich má šancu zabojovať o miesto na OH? Je už definitívne známe, medzi kým sa rozhodne?

„Nominácia v kajaku je úplne otvorená. Dôležité bude získať miestenku, čo znamená skončiť na majstrovstvách sveta približne do 20. miesta. V blízkej minulosti to bol schopný pravidelne zájsť iba Martin Halčin. To ma trochu desí, ale zároveň máme v tíme dobrých mládežníkov, ktorí získali vo svojich kategóriách už výrazné svetové úspechy a teraz je práve ten čas, keď by už mali preklopiť svoj talent a presadiť sa aj v seniorskej kategórii. V tomto im bude sekundovať náš najskúsenejší senior Jan Šajbidor.“

Martin Halčin. FOTO MICHAELA DAILLE

Martin Halčin. FOTO MICHAELA DAILLE

Máte už predstavu, koľkokrát pôjdete na budúci rok na sústredenie do Londýna a následne tí, čo sa prebojujú na OH, kedy budú mať možnosť prvý raz si vyskúšať olympijský kanál v Riu?

„Do Londýna vycestujeme minimálne trikrát na oficiálne sústredenia. Okrem toho sa môžu ešte jednotliví pretekári rozhodnúť koľkokrát vycestujú do Londýna individuálne. Predolympijské preteky v Riu sú naplánované na 26. – 29. novembra. Či stihnú dovtedy Brazílčania dostavbu areálu, uvidíme v auguste. Prvé oficiálne sprístupnenie areálu by sme chceli absolvovať v rozšírenom tíme.“

V uplynulých dňoch sa konalo zasadnutie slalomovej sekcie ICF v Paríži a následne kongres ICF vo Varšave, kde sa schválilo viacero zaujímavých momentov. Protest sa vraj dá podať do 5 minút už iba na jednu loď a zároveň existuje len jedna možnosť protestovať na inú krajinu. Ako to fungovalo doteraz?

„V minulosti niektorí tréneri zneužívali bezlimitné protestovanie. Protestovali na všetko, brzdili tým vypublikovanie výsledkov a poškodzovali povesť nášho športu. Chápem preto rozhodnutie ICF limitovať počet protestov. V novom modeli sa budú musieť pretekári rozhodnúť, či využijú svoj jeden protest na skúšanie, alebo na skutočný dôvod. Niečo podobné sa deje napríklad v tenise s jastrabím okom.“

Z kvalifikácie postúpia najlepší do semifinále už po prvej jazde. Ako tu bude vyzerať v praxi?

„Najlepší pretekári postupovali do semifinále hladko. Niekedy im síce nevyšla prvá jazda a zachraňovali to druhou. V celkovom hodnotení to výsledky pravdepodobne neovplyvní. Ide skôr o to, že sa počas kvalifikačného dňa zmenšil počet štartov, ušetrí sa tak čas a samotná kvalifikácia bude atraktívnejšia.“

Vraj chce ICF do roku 2017 dosiahnuť, aby boli výsledky pretekov v slalome definitívne známe hneď po skončení pretekov. Ako to dokáže?

„ICF má pripravený systém, ktorý vznikol práve na podnet Slovenska. O samotnom rozhodnutí prejazdov budú rozhodovať bránkoví rozhodcovia a videorozhodcovia súčasne. Už tento rok sa testovalo technické vybavenie a prvé skúsenosti boli pozitívne. K výsledkom sme sa dostali rýchlejšie a presnejšie.“

Martikánovho bývalého veľkého súpera Francúza Tonyho Estangueta zvolili za 3. viceprezidenta ICF. Čo na to hovoríte a aká bude jeho náplň práce?

„Agenda 3. viceprezidenta je všeobecne definovaná v štatúte ICF a jeho kompetencie sú vcelku široké. Každopádne je veľmi pozitívne, že bývalý veľký športovec z vodného slalomu bude môcť organizovať a ovplyvniť smerovanie nášho športu.“

Vedenie ICF rozhodlo, že musia byť opäť iba dvojtyčkové bránky. Prečo zrušilo jednotyčkové?

„My sme mali stále dvojtyčkové bránky, pretože os medzi dvoma tyčkami určuje líniu bránky. Teraz bude môcť byť vzdialenosť medzi nimi maximálne 4 metre. Je len na staviteľoch trate, ako budú kreatívni a využijú pravidlá na postavenie pestrých a technických tratí.“

Rio.t1

Teraz to najdôležitejšie – ICF schválila, že na OH 2020 v Tokiu bude namiesto C2 kategória C1 ženy. Zdá sa, že je to už definitívny koniec kategórie deblkanoistov, z ktorej máme z OH, MS a ME až 33 (17 – 5 – 11) individuálnych medailí! Čo to znamená pre slovenský vodný slalom?

„Proces zrovnoprávňovania pohlaví je nezvratný. Existujú možnosti, ako by sa dala kategória C2 udržať na olympiáde, je to však politická vôľa vo vnútri ICF. Pre Slovensko to znamená toľko, že čo najskôr musíme vychovať kanoistky, aby sme mali na OH v Tokiu s kým štartovať a aj bojovať o medailu. Všeobecne skeptický pohľad z minulosti – práve z dôvodu úspešnej C2 – na túto kategóriu na Slovensku znamenal oneskorené naštartovanie výchovného procesu v nej. Dnes však už niektoré mladé dievčatá pádlujú na kanoe a majú k dispozícii šesť rokov tréningu na olympiádu v Tokiu.“

Ako vidíte budúcnosť nášho slalomu? Kaliská má vyše štyridsať, „Hochšíci“, „Škantíci“, Dukátová, Martikán a Slafkovský sú všetko tridsiatnici a aj Beňuš má už 27 rokov… Máme pretekárov, ktorí môžu pokračovať v takých fantastických výsledkoch, aké dosiahla táto generácia?

„Túto otázku dostávam pravidelne už od roku 2003. V tom čase sme mali tri vlajkové lode – Martikána, Hochschornerovcov i Kaliskú, a bol strach, čo bude ďalej. Dnes ich máme sedem a každý z nich sa na preteky postaví s reálnou ambíciou zisku medaily. Niektoré staršie ročníky síce po olympiáde v Riu skončia, ale prídu noví pretekári. Každopádne aj náš šport sa zmenil a to, čo dokázali Martikán a Hochschornerovci, ktorí spolu vybojovali pre Slovensko deväť olympijských medailí, asi ťažko niekto zopakuje. A to nemyslím len z našej krajiny, ale celosvetovo.“

KTO JE RÓBERT OROKOCKÝ

Rodený Bratislavčan má 43 rokov a dve deti. V deväťdesiatych rokoch bol člen reprezentačného družstva v slalome a zjazde. Vo funkcii vedúceho družstva pôsobí od roku 2003. Zúčastnil sa na olympiádach v Aténach, Pekingu a Londýne, odkiaľ so svojím tímom priniesol 8 medailí (5 – 1 – 2). Okrem toho bol pri 17 tituloch majstrov sveta a 27 Európy. Zároveň je osobný tréner a manažér dvojnásobnej individuálnej majsterky sveta a štvornásobnej celkovej víťazky Svetového pohára Jany Dukátovej.

SLOVÁCI V ROKU 2014

MS V DEEP CREEKU

  1. 3xC1 MUŽI
  2. 3xC2
  3. ŠKANTÁROVCI
  4. 3xK1 ŽENY

ME VO VIEDNI

  1. ŠKANTÁROVCI
  2. SLAFKOVSKÝ
  3. 3xC2
  4. MARTIKÁN
  5. 3xC1 MUŽI
  6. KOLO SP V LONDÝNE
  7. BEŇUŠ
  8. MARTIKÁN
  9. ŠKANTÁROVCI
  10. KOLO SP V TACENE
  11. DUKÁTOVÁ
  12. ŠKANTÁROVCI
  13. MARTIKÁN
  14. KOLO SP V PRAHE
  15. MARTIKÁN
  16. ŠKANTÁROVCI
  17. KOLO SP V SEU D’URGELL
  18. ŠKANTÁROVCI
  19. SLAFKOVSKÝ
  20. BEŇUŠ
  21. MARTIKÁN

FINÁLE SP V AUGSBURGU

  1. BEŇUŠ

KONEČNÉ PORADIE SP

  1. MARTIKÁN
  2. ŠKANTÁROVCI
  3. DUKÁTOVÁ
  4. BEŇUŠ

JÁN JEŽÍK, denník Šport

20 Nov 2014Správy