Slováci na pretekoch Oceania Open v Austrálii

V dňoch 19.-21. februára sa konali 2. preteky zaradené do svetového rebríčka ICF Oceania Open v austrálskom Penrithe. Keďže v tomto ročnom období v Austrálii trénuje väčšina slovenskej reprezentácie, mali sme tu bohaté zastúpenie. Z piatkovej kvalifikácie do semifinále postúpilo 40 lodí kategórie K1 muži, po 30 lodí v kategóriách C1 muži a K1 ženy, a všetky lode kategórie C1 ženy a C2. Do semifinále postúpila väčšina Slovákov, nepostúpili kajakári Jakub Grigar, juniorský majster sveta Martin Halčin a kajakárka Viktória Orokocká.

V sobotu bolo na programe semifinále a finále C1 muži a K1 ženy. Alexander Slafkovský, ktorý vyhral kvalifikáciu urobil v semifinále hneď pred prvou bránkou eskimáka a tak sa do finále nedostal. Skončil 17 sekúnd za prvým Matejom Beňušom. Na druhom mieste postúpil Briti David Florence a Mark Proctor. Okrem Beňuša do finále nepostúpila žiadna naša loď. Patrik Gajarský skončil 18., Alexander Slafkovský 22. a Karol Rozmuš 28. Finále Oceania Open nakoniec vyhral Francúz Edern Le Ruyet, druhý skončil Čech Vítězislav Gebas a tretí Takuya Haneda z Japonska, ktorý už niekoľko rokov trénuje na Slovensku, hneď za ním bol Matej Beňuš.

Do finále postúpili z kvalifikácie obe naše lode Elena Kaliská aj Jana Dukátová. Kategóriu K1 ženy nakoniec vyhrala Corinna Kuhnle z Rakúska, striebro získala Češka Kateřina Kudejová a bronz Sarah Grant z Austrálie. Jana Dukátová skončila piata a Elena Kaliská desiata.

V nedeľu boli na programe semifinále a finále kategórií C2, C1 ženy a K1 muži. Do finále postúpili všetky tri slovenské lode. Na prvej priečke v semifinále skončili Škantárovci, Hochschornerovci druhí a francúzska dvojica Fabien Lefevre a Denis Gargaud-Chanut tretí. Vo finále nenastala veľká zmena, na prvom mieste sa umiestnili bratranci Peter a Ladislav Škantárovci, na druhom bratia Peter a Pavol Hochschornerovci a na treťom dvojica z Británie Daniel Goddard a Colin Radmore. Na štvrtom mieste sa skvelým výkonom umiestnila tiež slovenská deblovka Tomáš Kučera a Ján Bátik.

V novej kategórií C1 ženy Austrálčanky potvrdili svoju dominanciu. Jessica Fox od kvalifikácie až po finále vydržala na prvom mieste. Na druhom mieste sa v semifinále aj finále umiestnila Slovenka Jana Dukátová. Zmenilo sa iba tretie miesto v semifinále kedy sa na ňom umiestnila Austrálčanka Alison Borrows a vo finále sa na treťom mieste umiestnila Leanne Guinea takisto z Austrálie.

Vrcholom podujatia bola najsilnejšie zastúpená kategória K1 muži. Z prvého miesta postúpil Čech Vávra Hradílek, z druhého Francúz Boris Neveu a tretieho, najstarší tu štartujúci pretekár, Kanaďan David Ford. Všetci naši kajakári skončili na nepostupových miestach: Marcel Potočný 19., Kamil Kaniščák 27., Tomáš Mráz 29., Ján Šajbidor 32. a Peter Cibák 39.. Finále bolo veľmi napínavé, okrem ťuku Francúza Sebastiéna Combota všetci ostatní predviedli čistú jazdu. Skvelou jazdou vyhral Talian Daniele Molmenti, striebro získal Čech Vávra Hradílek a bronz Francúz Pierre Bourliaud.

Oceania Open boli výborné preteky s bohatým zastúpením krajín, ktoré „otvorili“ tohtoročnú slalomársku sezónu. Uvidíme aké zmeny nastanú na medailových pozíciách po nasledujúcich pretekoch.